VR

Informatyka Stosowana

zrekrutuj się na studia!

Studia techniczne – zostań inżynierem

Informatyka zajmuje się przetwarzaniem informacji oraz technologią budowy systemów przetwarzających informacje. Komputery i techniki informatyczne stały się wszechobecne w naszym życiu: sterują elektrowniami, samolotami, pralkami i zabawkami; umożliwiają działanie banków, telefonii komórkowej i nawigacji satelitarnej; pozwalają na projektowanie i wirtualne testowanie samochodów, a generowane komputerowo obrazy stają się łudząco podobne do zdjęć rzeczywistych obiektów. Bez komputerów i odpowiedniej technologii nie mielibyśmy też dzisiaj Internetu.

Wszystkie te systemy wymagają – poza zaprojektowaniem i wykonaniem – bieżącej obsługi, konserwacji, rozbudowy i unowocześnienia. Informatyk odpowiedzialny za sterowanie linią produkcyjną powinien rozumieć, jakie procesy technologiczne na niej zachodzą. Jeśli programuje system energetyczny powinien znać jego funkcjonowanie i sposoby reakcji na nieprzewidziane sytuacje. Jeśli odpowiada za system informatyczny banku, to powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę ekonomiczną z zakresu bankowości.

Dlaczego Informatyka Stosowana?

Studia służą zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności pozwalających rozwiązywać przedstawione powyżej problemy. Program studiów obejmuje pełen wachlarz zagadnień ściśle informatycznych, jak: algorytmy i techniki oraz języki programowania, systemy operacyjne, sieci komputerowe, aplikacje internetowe, systemy mobilne, bazy danych, grafika komputerowa, projektowanie oraz administracja systemów komputerowych, metody obliczeniowe, statystyczne i elementy matematyki dyskretnej oraz sztucznej inteligencji.
Ta szeroka wiedza informatyczna jest uzupełniona o podstawy wiedzy z zakresu inżynierii materiałowej, mechaniki, budowy maszyn, inżynierii produkcji, zarządzania, modelowania oraz techniki pomiarowej. Dzięki wprowadzeniu większości z tych zagadnień w formie przedmiotów wybieralnych studenci mają możliwość kształtowania swojego wykształcenia zgodnie z zainteresowaniami oraz predyspozycjami. Dzięki bogatej ofercie przedmiotów wybieralnych na studiach z zakresu informatyki stosowanej mogliśmy zrezygnować z specjalności.

Wybierz jakość

Kierunek Informatyka Stosowana jest prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, który uzyskał w ostatnich dwóch ewaluacjach kategorię naukową A, w dyscyplinie „inżynieria mechaniczna” , co jest dowodem wysokiego poziomu kształcenia oraz badań naukowych.

Studia to nie tylko kształcenie

Stypendia

Zobacz rodzaje stypendiów

Przejdź do rodzaju stypendiów

Akademiki

Sprawdź warunki mieszkania

Przejdź do strony warunków mieszkania

Kultura

Poznaj życie studenckie

Przejdź do strony Kultury

Sport

Rozwijaj swoje pasje sportowe

Przejdź do strony sportu

Nauka

Poznaj możliwości rozwoju naukowego

Przejdź do strony nauki

Praktyki i praca

O słuszności koncepcji kształcenia na kierunku informatyka stosowana świadczy fakt, że nasi absolwenci pracują w największych firmach informatycznych i korporacjach, nie tylko w Polsce, ale niemal na wszystkich kontynentach. Odnoszą także sukcesy w ramach własnych firm. Możesz zostać jednym z nich. Warto spróbować!

logo firmy Salumanus

Proces i warunki

Podstawą do przyjęcia na kierunek informatyka stosowana jest egzamin maturalny. Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny ustala się według wzoru:

Wzór:

W = W1 + W2

W1 to wskaźnik dla przedmiotu matematyka, liczony jest zgodnie z wzorem W1=P albo W1=2R, a P i R oznaczają liczbę punktów, odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego odpowiednio na poziomie podstawowym (P) albo rozszerzonym (R).
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

W2 to wskaźnik dla jednego z przedmiotów charakterystycznych: fizyka albo fizyka i astronomia albo informatyka, albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, liczony zgodnie z wzorem W2=2R, a R oznacza liczbę punktów (pkt), odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacyjne w zawodzie albo wynik egzaminu zawodowego.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

Kandydat, który nie zdawał egzaminu maturalnego z przedmiotu charakterystycznego dla danego kierunku, może ubiegać się o przyjęcie na pierwszy rok studiów, otrzymując 0 punktów z tego przedmiotu.

W przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w zawodach: technik teleinformatyk, technik informatyk, technik łączności, technik elektronik, wskaźnik W2 może oznaczać:
1) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie zawodowym w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
liczoną wg wzoru 1pkt = 1% albo
2) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, liczoną według wzoru:
0,3Wp+0,7Wpr
gdzie: Wp oznacza wynik z części pisemnej, a Wpr wynik z części praktycznej egzaminu.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

Jeśli kandydat posiadania więcej niż jedną kwalifikację na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, pod uwagę brane są wyniki z części pisemnej i części praktycznej z tej kwalifikacji, z której kandydat otrzymał najwyższy wynik.

W1 – przedmiot obowiązkowy:

  • matematyka

lub W2 – przedmiot charakterystyczny

  • fizyka
  • fizyka i astronomia
  • informatyka

Uczymy działać z pasją

Na wydziale Mechanicznym panuje świetna atmosfera. Na zajęciach grupy studentów są zazwyczaj niewielkie, co sprawia, że wykładowcy dobrze znają studentów i traktują ich w sposób indywidualny. Studenci nie są zostawiani z pytaniami, a prowadzący chętnie udzielają dodatkowych wyjaśnień, również poza zajęciami.

Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony