Naukowcy z Wydziału Mechanicznego pracują nad prototypem przenośnego respiratora

Na Wydziale Mechanicznym trwają prace nad skonstruowaniem prototypu przenośnego respiratora używanego w przypadku klęsk żywiołowych i epidemii. Projektowany respirator nie posiada części ruchomych, a jego działanie polega na dostarczaniu gazów oddechowych (tlen, powietrze) do pośredniego zbiornika, z którego są odpowiednio dozowane pacjentowi. W prace są zaangażowani pracownicy kilku instytutów, a także studenci Koła Naukowego Automatyki i Robotyki.

Zważywszy na konieczność przeprowadzenia testów klinicznych i uzyskania odpowiednich certyfikatów, prototyp respiratora nie będzie mógł być użyty w najbliższych miesiącach. Sytuacja ta może jednak się zmienić w warunkach przedłużającej się pandemii.