logo YD

Absolwenci PK w finale konkursu Young Design 2018

image_pdfimage_print
Absolwenci Politechniki Krakowskiej, Daniel Czyszczoń i Mikołaj Nicer, znaleźli się w finale prestiżowego konkursu Young Design 2018 na najzdolniejszego młodego projektanta wzornictwa przemysłowego. Zwycięzca otrzyma stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych.
W I etapie konkursu organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, wytypowanych zostało 10 projektów. 21 czerwca br. finaliści będą odpowiadać na pytania jury
w czasie finałowych prezentacji. Główną nagrodę otrzyma osoba, która – poza dobrym projektem – najlepiej zaprezentuje swoje umiejętności i kompetencje potrzebne do współpracy z przyszłymi pracodawcami. W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda dodatkowa o wartości 10 tys. złotych, ufundowana przez firmę Aluhaus, będącą częścią Grupy Oknoplast.

Daniel Czyszczon Neutro mobilna jednostka

Daniel Czyszczoń, absolwent inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, zgłosił do konkursu Young Design 2018 projekt mobilnej jednostki przeznaczonej do przechowywania, transportu i regeneracji narządów ludzkich pn. „Neutro”. To nie pierwszy konkurs, w którym młody projektant bierze udział. W 2016 r. Daniel Czyszczoń, wówczas student PK, zajął I miejsce w „Renault. Passion For Design & Innovation”. Zwycięstwo zapewnił mu projekt w pełni autonomicznego pojazdu, którego wnętrze to nie tylko przestrzeń do odpoczynku i rozmów, ale – dzięki nowoczesnym systemom multimedialnym – również miejsce do kreatywnego spędzania czasu, a także zarządzania domem lub firmą.

Mikolaj Nicer enso adapter 1

Mikołaj Nicer, absolwent Wydziału Mechanicznego, prezentuje w konkursie Young Design projekt betonowego adaptera „Enso”. W trakcie studiów na PK, Mikołaj zdobył nagrodę w konkursie współorganizowanym przez firmę CP Glass SA z grupy kapitałowej Can-Pack – jednego z największych producentów opakowań w Europie.
Organizator konkursu – Instytut Wzornictwa Przemysłowego – posiada ponad 60-letnie doświadczenie w upowszechnianiu i zarządzaniu wzornictwem oraz rozwojem nowego produktu. Prowadzi projekty badawcze w zakresie wzornictwa i ergonomii. Założycielką Instytutu i do 1968 r. dyrektorem ds. artystycznych była prof. Wanda Telakowska.
Konkurs Young Design odbywa się już po raz 11. Co roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza do Kapituły Stypendialnej przedstawicieli firm producenckich, którym młodzi projektanci mogą osobiście zaprezentować swoje portfolio. Fundatorem głównej nagrody oraz patronem honorowym konkursu Young Design jest minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Konkurs Young Design przeprowadzany jest według zasad opracowanych przez International Council of Societies of Industrial Design (ICSID).
Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej: www.iwp.com.pl
Na zdjęciach, projekty konkursowe absolwentów PK: mobilna jednostka „Neutro” i adapter „Enso” / fot. www.iwp.com.pl/young_design