IV FESTIWAL NAUKI Z POLITECHNIKĄ KRAKOWSKĄ W POWIATOWEJ TRÓJCE

25 stycznia w Powiatowym Zespole Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu gościli pracownicy naukowi Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Podczas uroczystej inauguracji obecni byli Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec, Wicestarosta Oświęcimski Jarosław Jurzak oraz przedstawiciele gimnazjów powiatu oświęcimskiego. Przybyłych gości powitała dyrektor Grażyna Gawłowska, przypominając początki współpracy z PK, akcentując jednocześnie potrzebę upowszechniania wśród młodzieży nauk technicznych.

Prof. dr hab. inż. Leszek Wojnar rozpoczął Festiwal wykładem – Nauka dla sportu. Zdobycze współczesnej techniki uczestnicy poznawali poprzez udział w pokazach i eksperymentach, przygotowanych przez pracowników naukowych i studentów poszczególnych instytutów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska przygotowane przez uczniów i nauczycieli Ozetów, w tym Symulator lokomotywy ET 41, skonstruowany przez ucznia klasy trzeciej technik mechatronik Norberta Starościka.

Gośćmi honorowymi tej edycji Festiwalu byli dr hab. inż. Bogdan Szybiński prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Mechanicznego i Współpracy z Przemysłem, prof. dr hab. inż. Leszek Wojnar oraz koordynator współpracy z powiatową Trójką dr hab. inż. Wojciech Marek prof. PK.

Festiwal Nauki to już cykliczne przedsięwzięcie, organizowane w ramach współpracy, zapoczątkowanej umową patronacką, zgodnie z którą Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej objął patronatem Powiatowy Zespół Nr 3.

Poniżej wykaz stanowisk przygotowanych przez pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej.

• Instytut Inżynierii Materiałowej pod opieką mgr inż. Barbary Kozub, mgra inż. Szymona Gądka i mgr inż. Pauliny Kuźniar – stanowisko: Hydrożele.
  • Instytut Konstrukcji Maszyn pod opieką dra inż. Marcina Augustyna – stanowisko: Modelowanie podnośnika nożycowego.
  • Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych przygotował dwa stanowiska:
    • Pojazd ekologiczny – Wojciech Janas,
    • Samochód z napędem hybrydowym – Toyota Prius – dr inż. Piotr Strzępek.
  • Zakład Mechatroniki Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych pod opieką dra inż. Tomasza Nabagło – stanowisko: Roboty kroczące.
  • Instytut Inżynierii Cieplnej i Procesowej pod opieką mgra inż. Tomasza Ryncarza – stanowisko: Laboratorium termodynamiki i pomiarów maszyn cieplnych.
  • Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji pod opieką dra hab. inż. Krzysztofa Karbowskiego prof. PK oraz dra inż. Marcina Grabowskiego – stanowisko: Inżynieria rekonstrukcyjna.
  • Instytut Informatyki Stosowanej pod opieką dra inż. Grzegorza Filo oraz dra inż. Rafała Petryniaka – stanowisko: Technologie sterowania bezdotykowego i rzeczywistości rozszerzalnej.
  • Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych pod opieką mgra inż. Marka Majdaka i mgr inż. Moniki Rerak – stanowisko: Inżynieria termowizyjna.