Spotkanie z Toyota marzec 2022

Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej pogłębia współpracę z firmą Toyota

23 marca w murach Politechniki gościli przedstawiciele firmy: Tomoo Nishino – Head of European Governmental Affairs, Chris O’Keefe – Head of London Office Toyota Motor Europe oraz Mikołaj Jeżak z Toyota Motor Poland. Uczelnię podczas spotkania reprezentowali rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz, dziekan wydziału Mechanicznego prof. Jerzy A. Sładek oraz prof. Marek Brzeżański, kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych. Tematem spotkania była współpraca przy organizacji światowego kongresu SAE (Society Automotive Engineering). Wydarzenie będzie się odbywać w dniach 5-8 września 2022 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, z udziałem ponad 600 specjalistów z branży motoryzacyjnej z całego świata. Za zagadnienia dotyczące zastosowania wodoru jako nowego nośnika energii w transporcie, odpowiedzialna będzie firma Toyota Motor Poland oraz pracownicy Katedry Pojazdów Samochodowych Politechniki Krakowskiej. Ta część kongresu będzie miała miejsce w Centrum Kultury Japońskiej Manggha.

W ramach wizyty Goście zostali przyjęci przez rektora Politechniki Krakowskiej w Sali senackiej w kampusie przy ul. Warszawskiej, a następnie  zwiedzili laboratoria badawcze Katedry Pojazdów Samochodowych w kampusie Czyżyny. Szczególne zainteresowanie poświęcili pracom dotyczącym badań wodorowego ogniwa  paliwowego, hybrydowych układów napędowych oraz tłokowych silników spalinowych zasilanych wodorem.

Współpraca Wydziału Mechanicznego  z firmą Toyota, światowej klasy liderem branży motoryzacyjnej trwa od wielu lat i przynosi korzyści również studentom. W ramach patronatu nad kierunkiem „Pojazdy Samochodowe” eksperci z Toyoty prowadzą specjalistyczne wykłady i warsztaty, firma prezentuje swoje rozwiązania techniczne podczas wystaw i konferencji organizowanych na PK, oraz przekazuje urządzenia do celów dydaktycznych.

spotkanie Toyota

fot. Jan Zych