Zaproszenie na wernisaż wystawy „Mechaniczny ODNOWA”

Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej
prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek
oraz dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK

zapraszają na otwarcie wystawy pt.

MECHANICZNY ODNOWA – ZAGOSPODAROWANIE TERENU KAMPUSU W CZYŻYNACH

Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii WM – PRZEWIĄZKA

(budynek A, I piętro) Kampus PK w Czyżynach

al. Jana Pawła II 37, Kraków

8 marca 2023 (środa) o godz. 9.30

To prezentacja znakomitej inżynierskiej pracy dyplomowej Tomasza Jaróga, studenta architektury krajobrazu Wydziału Architektury PK, wykonanej pod kierunkiem promotor dr hab. inż. arch. Katarzyny Hodor, prof. PK.
Inspiracją do podjęcia tematu były potrzeby Wydziału Mechanicznego, zgłoszone przez dziekana prof. Jerzego A. Sładka, a dotyczące polepszenia jakości przestrzeni, służącej studentom Politechniki Krakowskiej. Tomasz Jaróg zaproponował koncepcję poprawy jakości otoczenia towarzyszącego zabudowaniom Wydziału Mechanicznego ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ekologicznych i środowiskowych. Praca projektowa wpisuje się w koncepcję „Politechnika Krakowska 2100” (wykonaną przez zespół z PK), obejmuje jednak mikroskalę, adekwatną do dyplomu inżynierskiego.
Jak przekazuje prof. PK Katarzyna Hodor wykonany w niej zostały wielowątkowe analizy: zieleni z projektem gospodarki drzewostanem, analiza cienia, analiza PH gleb, ankieta przygotowana przez reprezentantów UJ i prof. PK Annę Staniewską, w której kolportaż dyplomant był zaangażowany, ekspercki wywiad z dziekanem WM w celu określenia potrzeb z perspektywy władz wydziału. Główna idea pracy polegała na stworzeniu przestrzeni atrakcyjnej dla młodych, odpowiadającej wymaganiom środowiskowym, społecznym, estetycznym. W detalach technicznych wykorzystano nowoczesne materiały i technologie, wydobywając udatnie walor miejsca. – Praca to projekt przemyślany, odbiegający od standardowych wymogów dyplomu inżynierskiego, charakteryzuje się wybitną dojrzałością w wykorzystaniu kompetencji, nabytych podczas studiów i w aktywnościach pozaprogramowych – mówi prof. Katarzyna Hodor.

Mechaniczny-ODNOWA_1