n

Z głębokim smutkiem informujemy, że odszedł od nas na zawsze ś.p. prof. dr hab. Józef Nizioł

Z głębokim żalem informujemy, że 26 stycznia 2021 r. odszedł śp. prof. dr hab. inż. Józef Nizioł. Nauczyciel akademicki i naukowiec, profesor zwyczajny, były rektor i prorektor Politechniki Krakowskiej, prodziekan Wydziału Mechanicznego PK, dyrektor Instytutu Fizyki PK, dyrektor Instytutu Mechaniki Stosowanej, wieloletni kierownik Katedry Dynamiki Układów Materialnych na Wydziale Mechanicznym PK, członek czynny PAU, członek rzeczywisty Akademii Nauk Federacji Rosyjskiej, doktor honoris causa Uniwersytetu w Iwanowie (Rosja), Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, specjalista w zakresie dynamiki układów materialnych, wibracji i wibroizolacji, honorowy obywatel miasta Nowy Wiśnicz.

Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za działalność naukową i dydaktyczną, w tym m.in. Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Sybiraków, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, Medalem Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej.

Autor licznych monografii, książek i artykułów naukowych oraz podręczników akademickich, a także wielu opracowań dla przemysłu. Wychowawca wielu pokoleń inżynierów, promotor wielu doktorów, cieszący się szacunkiem, sympatią i uznaniem.
Społeczność Wydziału traci Człowieka prawego, wiernego zasadom, które głosił.

Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy szczerego i głębokiego współczucia,
Dziekan i społeczność
Wydziału Mechanicznego PK

Msza św. żałobna odbędzie się 1 lutego 2021 r. o godz. 13.40 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, po czym nastąpi odprowadzenia zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.