Małopolska Noc Naukowców na Wydziale Mechanicznym!

W ostatni piątek września odbywa się wielkie święto nauki czyli 17 edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Wydział Mechaniczny we współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Fizyki zapraszają na spotkania z naukowcami i studentami.

29 września w godz. 18:00 – 22:00 serdecznie zapraszamy na kampus w Czyżynach, przy Al. Jana Pawła II 37.

Program pokazów:

Czy inżynier może być artystą?

zapraszamy na spotkanie z designem. Warsztaty graficzne, wystawa prac dyplomowych studentów, wirtualna rzeczywistość w pracy projektanta – to wszystko będzie czekać na Was w bud. A, na II p. w salach A209 i A204.

Ekologiczna kaskada chłodnicza

podczas pokazu zademonstrowany zostanie kaskadowyo system chłodniczy, wykorzystujący energię słoneczną do zasilania pierwszego stopnia. Komora chłodnicza może być również wykorzystywana jako komora termoklimatyczna. Zakres kontrolowanych temperatur to od około -45 do +90 stopni Celsjusza. Bud. B, sala B05 (parter).

Druk 3D w inżynierii produkcji

zapraszamy do zapoznania się z możliwościami i różnymi metodami wytwarzania detali techniką przyrostową, z wykorzystaniem różnych technik i materiałów – FDM, SLA, SLS, CJP. Zaprezentowane zostaną również techniki przygotowania przygotowania projektów do druku określonych przedmiotów. Bud. B, sala B06 (parter).

Wizualizacja oddymiania budynków wysokich

ta prezentacja pomagać zrozumieć działanie jednego z ważniejszych systemów bezpieczeństwa współczesnych budynków. Od jego skuteczności zależy życie i zdrowie ludzi. Rolą tego układu jest wyprowadzenie trujących spalin i dymu w sytuacji wystąpienia pożaru w budynku. Sala B07 (parter) w bud. B.

Warsztaty Druku 3D

podczas warsztatów będzie można samodzielnie zaprojektować i wydrukować sobie pamiątkę z Małopolskiej Nocy Naukowców 2023 – bud. B, sala B110 (I p.).

Cyfrowa korelacja obrazu

za pomocą kolejno wykonanych zdjęć będzie można zaobserwować stanowisko obrazujące pomiar przemieszczenia konstrukcji oraz działanie obciążeń zewnętrznych. Można będzie się również zapoznać z działaniem kamery termowizyjnej. Bud. B, sale B208 i B212 (IIp.)

Świat robotów

pokazy i objaśnienie możliwości działania robotów przemysłowych, pokaz działania i możliwości wykorzystania autonomicznego, mobilnego robota MIRA, pokaz robotów podwodnych – ławica Cyberryb, pokaz robotów humanoidalnych i innych. Hala E – sale E07,E09.

Pokaz wykorzystania kamery termowizyjnej, praktyczne wykorzystanie grawerki – Hala E, sala E10.

Hydrożele i proszki

pokazy pozwalające na zrozumienie metod wyrobu i przydatności hydrożeli , oraz zagęszczania materiałów przy użyciu prasy. Sala E91 (parter).

Miejskie niebo przez lornetkę

mini wykład dotyczący obserwacji jesiennego nieba, zasady korzystania aplikacji Stellarium, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie możliwość obserwacji nieba przez teleskop – bud. C, aula C04 (parter).

Zaglądnij do wnętrza przedmiotów

pomiary multisensoryczne, obrazowanie topografii powierzchni, pokaz działania referencyjnej Współrzędnościowej Maszyny Pomiarowej, która dokonuje pomiarów z dokładnością do 1 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) skanery 3D, tomograf przemysłowy – bud C, sala C01 (parter).

Wykorzystanie Wirtualnej Rzeczywistości (VR) w technicznym przygotowaniu produkcji

pokaz ma na celu przedstawienie wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w technicznym przygotowaniu produkcji, włączając w to planowanie układu linii oraz obsługę. Zademonstrowana zostanie aplikacja wirtualnej rzeczywistości na stanowisku wyposażonym w okulary, stacje kontroli pozycji oraz manipulatory. Bud. C sala C212 (II p.).

Różnobarwność rosy

pokazy dotyczące osadzania kropli wody na różnych powierzchniach. W ramach doświadczenia laboratoryjnego uczestnicy będą mogli zapoznać się z metodami ochrony przed kroplami deszczu, sprawdzając zwilżanie wodą powierzchni różnych materiałów. Bud. K, sala K128 (Ip).

Bolid elektryczny

spotkanie z zespołem PK MechPower – studentami, którzy projektują i budują od podstaw bolid elektryczny, przeznaczony do startu w międzynarodowych zawodach Formuła Student. Bud. K, sala K11 (parter), garaże.

Symulator Formuły 1

możliwość sprawdzenia swoich sił w roli kierowcy rajdowego, w symulatorze jazdy zbudowanym przez studentów w ramach pracy dyplomowej w oparciu o replikę bolidu Formuły 1. Bud. J, sala J33 (parter), garaże

Symulator Tramwaju NGT6

możliwość wcielenia się w rolę motorniczego tramwaju, poznanie zasad ruchu zbiorowego, materiały edukacyjne dotyczące budowy i eksploatacji pojazdów. Bud J, sale J29 i J30 (parter).

VR i modelowanie 3D

prezentacja rzeczywistości wirtualnej z wykorzystaniem okularów 3D Google Oculus Rift, zabawy z modelowaniem 3D i analizami w programie SolidWorks. Bud. J, sala J207.1 (IIp)

Informacje organizacyjne:

Na kampusie Wydziału Mechanicznego będzie udostępniony parking dla Odwiedzających.

Wszystkie pokazy będą się odbywały w godz. 18:00 – 22:00.

Rejestracja nie jest wymagana.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!