Logotyp Politechniki Krakowskiej

Międzynarodowi eksperci metrologiczni goszczą na Wydziale Mechanicznym

W dniach 14 – 27 września na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbywają się 55 obrady Komitetu Technicznego Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO/TC 213 „Dimensional and geometrical product specifications and verification”.

Przez 12 dni kampus w Czyżynach jest miejscem spotkania wybitnych ekspertów szeroko rozumianej dziedziny Geometrycznej Specyfikacji Wyrobów z czołowych ośrodków badawczych, przemysłu, Narodowych Instytutów Metrologicznych oraz Uczelni z całego świata. Ponad 120 uczestników (60 na miejscu w Krakowie) uczestniczy w obradach o charakterze hybrydowym.

16 grup roboczych będzie pracować nad dokumentami normalizacyjnymi z dziedzin metrologii współrzędnościowej, chropowatości czy opisu geometrycznej specyfikacji wyrobów. Normy te mają wpływ na praktycznie cały przemysł maszynowy, przede wszystkim samochodowy, wojskowy czy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z projektowaniem GPS i wytwarzaniem w oparciu o specyfikację czy też weryfikację geometryczną wyrobu.

ISO/TC 2013 to międzynarodowy komitet odpowiedzialny za tworzenie, aktualizację i utrzymywanie 144 standardów ISO GPS w zakresie tolerancji, specyfikacji i weryfikacji wyrobów, tyczących między innymi reguł opisu charakterystyk geometrycznych, tolerowania, pomiaru czy weryfikacji urządzeń pomiarowych. Wiele gałęzi światowego przemysłu opiera się na tych standardach – wykorzystuje się je w projektowaniu i produkcji samolotów, samochodów, produktów konsumenckich, wyrobów medycznych, systemów energetycznych, sprzętu obronnego, instrumentów naukowych i wielu innych.
W skład komitetu wchodzą eksperci z 26 krajów (w tym 6 z Polski), 26 kolejnych państw posiada w nim swoich obserwatorów.