Wielkie Święto Wydziału Mechanicznego – Festiwal Mechanika 2024!

W dniach 2-4 czerwca odbędzie się święto Wydziału Mechanicznego – Festiwal Mechanika!

Tradycyjnie już, Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Mechanicznego organizuje wydarzenie, które stało się nieformalnym świętem całego Wydziału Mechanicznego i stanowi jedną z ważniejszych imprez dla miłośników motoryzacji w każdym wieku, z Krakowa i okolic.

Zeszłoroczna (druga) edycja Festiwalu okazała się ogromnym sukcesem – inaugurujące Festiwal wydarzenie  – II Zlot Samochodów i Motocykli pod Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej zlotu samochodów, zgromadził ponad 200 Wystawców oraz ponad 1500 uczestników.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 2-4 czerwca. Hucznym otwarciem Festiwalu, w niedzielę 2 czerwca będzie „III Zlot Samochodów i Motocykli pod Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbywający się na parkingu Wydziału Mechanicznego w Czyżynach (al. Jana Pawła II 37). Udział zapowiedziało już około 100 wystawców z całej Polski (organizatorzy spodziewają się większej liczby samochodów – wielu wystawców rejestruje się dopiero w dniu imprezy), odbędzie się panel dyskusyjny „Motosport przyszłości” z udziałem ekspertów motoryzacyjnych – prof. Marka Brzeżańskiego, Grzegorza i Karola Dudy.

Jednym z punktów wydarzenia będzie prezentacja MP1 – elektrycznego bolidu wyścigowego, zaprojektowanego i zbudowanego w całości przez Studentów z interdyscyplinarnego zespołu PK MechPower. Bolid po raz pierwszy (po dwóch latach przygotowań) ma w tym roku wystartować w międzynarodowych zawodach Formuły Student – jednego z najbardziej rozpoznawalnych konkursów inżynierskich, organizowanych na największych obiektach motorsportowych świata. Zespoły reprezentujące najlepsze uczelnie techniczne rywalizują w trzech kategoriach: bolidy spalinowe, elektryczne i autonomiczne. Każda konstrukcja musi być zaprojektowana i zbudowana samo­dzielnie przez dany zespół w oparciu o ry­gorystyczny, ponad 100-stronicowy regula­min.

Podczas „III Zlotu Samochodów i Motocykli pod Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej” nie może zabraknąć konkursów w różnych kategoriach  – na najstarszy pojazd, najciekawszy Maluch, najciekawszy motocykl, najciekawszy samochód zabytkowy, najciekawszy samochód studenta, najciekawszy samochód tuningowany.  Nagrody dla Zwycięzców zostały ufundowane przez Partnerów i Sponsorów Wydarzenia – Marimex, Motul. Statuetki dla zwycięzców konkursów zostały ufundowane przez Automobilklub Beskidy.

Dla miłośników nie tylko motoryzacji, ale także nauki, oraz fanów miłego spędzania czasu została przygotowana moc atrakcji – pokazy naukowe i możliwość zwiedzania wybranych laboratoriów wydziału, prezentacje projektów i wynalazków Kół Naukowych, zajęcia dla najmłodszych – strefa zabaw dla dzieci, warsztaty graficzne, strefa VR.

Tradycyjnie już, swój udział zapowiedzieli również Strażacy z jednostki OSP KSRG Świątniki Górne, którzy również przygotowali moc atrakcji dla najmłodszych uczestników Zlotu oraz policjanci z Komendy Miejskiej w Krakowie.

Wydarzenie objęli patronatem: Rektor Politechniki Krakowskiej – prof. Andrzej Szarata, oraz Dziekan Wydziału Mechanicznego – prof. Jerzy A. Sładek.

Partnerzy i sponsorzy:

Plan III Zlotu Samochodów i Motocykli pod Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej

10:00 – rejestracja Uczestników

12:00 – oficjalne otwarcie, prezentacja jury konkursowego

12:00 – 16:00 – Atrakcje naukowe

13:00 – prezentacja elektrycznego bolidu MP1 (Aula C04)

14:00 – panel dyskusyjny „Motosport w przyszłości”

16:30 – wręczenie nagród dla zwycięzców konkursów

18:00 – zakończenie imprezy.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/836673735172915

Link do zapisów dla wystawców samochodów: https://forms.office.com/e/aNbjwE0ihs

Kolejnym elementem obchodów Festiwalu Mechanika są sportowe zmagania:

2 czerwca odbędzie się wielki międzyuczelniany Turniej Piłki Siatkowej. Studenci z aż 6 Uczelni ( PK, AGH, UJ, UEK, AWF, UR) staną w szranki o Puchar Przechodni. Turniej odbędzie się jednocześnie w dwóch Halach Sportowych – przy ul. Kamiennej oraz na Hali w Czyżynach, w godz. 9:00 – 17:00.

3 czerwca to dzień zmagań drużyn studentów Wydziału Mechanicznego w piłce nożnej – o Puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego, natomiast 4 czerwca odbędą się zmagania drużyn studentów Wydziału Mechanicznego w piłce siatkowej – o Puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego, oraz podsumowanie Festiwalu – Wielki Turniej Gokartów.

Dni Sportu – informacje, zapisy dla Drużyn: https://www.facebook.com/events/953045819650878