Katedra Pojazdów Samochodowych WM PK uhonorowana Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju

20 czerwca br. w Gdańsku odbyło się Forum Inteligentnego Rozwoju – wydarzenie gospodarczo-technologiczne poświęcone upowszechnianiu nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii, które mają dużą szansę na sukces rynkowy i polepszenie standardu i bezpieczeństwa życia. Na program FIT złożyły się m.in. debaty i prezentacje, także z udziałem przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. Ponadto, Forum Inteligentnego Rozwoju było okazją do ogłoszenia laureatów 9. edycji Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. W gronie uhonorowanych osób i instytucji znalazła się Katedra Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, którą kieruje prof. dr hab. Marek Brzeżański.

Forum Inteligentnego Rozwoju koncentruje się na promocji korzyści dla gospodarki, wynikających z prowadzonych przez innowatorów przedsięwzięć. Wydarzenie skupia prezesów i właścicieli czołowych firm, dyrektorów, managerów ds. B+R, kierowników i liderów nowatorskich przedsięwzięć, naukowców prowadzących projekty badawcze, samorządowców, przedstawicieli rządu oraz organizacji skupionych na inteligentnym rozwoju opartym na wiedzy i innowacjach. Od samego początku wiodącym tematem wydarzenia są wyzwania związane z transferem wiedzy z sektora nauki do biznesu oraz z pomyślnym wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych usług i produktów. Organizatorzy skupiają się nie tylko na wdrożeniach, ale również na badaniach podstawowych i właśnie takie projekty starają się szczególnie promować, aby zwiększyć szansę na wykorzystanie badań w praktyce gospodarczej. Formuła FIT służy nawiązywaniu trwałych relacji między przedsiębiorcami, wybitnymi polskimi naukowcami ukierunkowanymi w swym działaniu na współpracę z biznesem, inwestorami oraz samorządowcami stwarzającymi atrakcyjne warunki do lokowania biznesu w swoich regionach.

Wśród różnych wydarzeń, które złożyły się na 9. odsłonę Forum Inteligentnego Rozwoju, były dyskusje pn. „Liderzy Inteligentnego Rozwoju odpowiadają na potrzeby społeczeństwa”. W jednej z nich wziął udział prof. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych wypowiadał się na temat wodoru, jako nowego nośnika energii w transporcie. Przypomnijmy, że naukowcy z PK badają technologie wodorowe od ponad 40 lat. Wynalazcy z Politechniki przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem, a swoje innowacyjne rozwiązanie zaprezentowali po raz pierwszy publicznie w styczniu br. (więcej informacji TUTAJ). Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie ekspertów branży i mediów.

Zwieńczeniem Forum Inteligentnego Rozwoju była gala, podczas której wręczone zostały statuetki i certyfikaty Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju, dedykowanej osobom i organizacjom prowadzącym innowacyjną działalność, zarówno w sferze technologii jak i społecznej oraz dążącym do przełożenia swojej pracy na konkretne efekty dla praktyki gospodarczej i społeczeństwa. Wyjątkowa i prestiżowa w środowisku biznesowym i naukowym nagroda jest wyrazem szacunku dla pomysłu, a także planu na przyszłość realizowanego projektu i podejścia do jego promocji. W kategorii „Nauka i edukacja przyszłości” Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2024 uhonorowana została Katedra Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Jak napisano w uzasadnieniu, nagroda dla KPS została przyznana za prowadzenie innowacyjnych badań w obszarze środków transportu lądowego, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad wykorzystaniem wodoru w zasilaniu tłokowych silników spalinowych. Podkreślono też zaangażowanie Katedry Pojazdów Samochodowych PK w proces kształcenia branżowych ekspertów, opracowujących innowacyjne rozwiązania związane m.in. z transportem publicznym osób z niepełnosprawnościami, poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego, wykorzystaniem nowych rodzajów paliw itp. Nagrodę i certyfikat dla Katedry odebrali prof. dr hab. inż. Marek Brzeżański i dr inż. Michał Mareczek.

Źródło: pk.edu.pl

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony