Apel o oszczędzanie energii

Szanowni Państwo,

poniżej prezentujemy zamieszczone w Serwisie Informacyjnym Pracowników apel Dyrektora Technicznego PK o oszczędzanie energii.

WŁĄCZAMY OSZCZĘDZANIE
Autor: Bogusław Dzimira 16.09.2022.

Szanowni Państwo, Pracownicy i Studenci!

Zwracam się do Państwa w imieniu Władz Uczelni z apelem o racjonalne podejście do tematu zużycia energii w zajmowanych pomieszczeniach.
Drastyczne podwyżki cen energii zmuszają wszystkich nas do podjęcia działań, które pozwolą na zmniejszenie ponoszonych kosztów opłat.
Działania organizacyjne i bieżący nadzór nad eksploatacją urządzeń pozwoli nam zminimalizować skutki rosnących kosztów energii elektrycznej, cieplnej i gazowej bez obniżania standardów pracy.
Dlatego też, proszę i apeluję o zaangażowanie oraz podjęcie czynności, pozwalających na spadek zużycia energii, który w skali całej uczelni pozwoli na wprowadzenie oszczędności.
W związku z powyższym proszę:

1. Dokonaj stosownych ustawień komputerów i trybu ich pracy, by maksymalnie obniżyć zużycie energii.
2. Usuń wszelkiego rodzaju ładowarki z gniazdek, jeżeli ich w tej chwili nie używasz.
3. Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższego okresu ich bezczynności.
4. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda na urządzeniu świadczy, że nadal zużywa ono energię.
5. Wspólne przestrzenie – korytarze, klatki schodowe, sale wykładowe, łazienki itp. – prośba o gaszenie oświetlenia w momencie opuszczania pomieszczeń.
6. Przepływowe ogrzewacze wody – prośba o ustawienie temperatury w tryb ekonomiczny oraz wyłącznie ich na noc, na weekend.
7. Wyłącz oświetlenie sztuczne, jeżeli naturalne jest wystarczające.
8. Stosuj oświetlenie lokalne, jeżeli jest to możliwe zamiast ogólnego.
9. Stosuj klimatyzację tylko przy zamkniętych oknach i drzwiach do pomieszczenia – największa efektywność.
10. Nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna. Jeżeli jest za gorąco, zmniejsz temperaturę ogrzewania.
11. Nie drukuj/kseruj wszystkiego, drukuj/kseruj tylko to, co niezbędne – drukarka/ksero generuje duże zużycie energii przy czynnej pracy.
12. Czajnik elektryczny – zalecane jest gotowanie tylko takiej ilości wody, jaka będzie aktualnie zużywana.
13. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do ustawień zużywania mediów eksploatacyjnych poproś o pomoc Dział Eksploatacji i Zaopatrzenia.

Mam nadzieję, że podjęcie i monitorowanie ww. działań we wszystkich jednostkach Uczelni pozwoli nam zminimalizować skutki rosnących koszów energii.
Liczę na Państwa zrozumienie i zaangażowanie w proces optymalnego wykorzystania energii w naszej Uczelni.

Dyrektor Techniczny
Bogusław Dzimira