Już jutro Festiwal Nauki i Sztuki oraz Dzień Wynalazków na kampusie Czyżyny!

Po pięciu latach przerwy wraca Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Politechnika Krakowska, która od samego początku istnienia festiwalu jest zaangażowana w tę świetną inicjatywę, w tym roku także przygotowała dla uczestników wydarzenia sporo naukowych atrakcji. Dużą nowością jest zmiana miejsca, w którym odbywa się Festiwal Nauki i Sztuki. Zamiast na Rynek Główny, zapraszamy uczestników na Politechnikę Krakowską – a dokładnie na kampus PK w Czyżynach, gdzie w supernowoczesnym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej przygotowane będą pokazy, warsztaty i eksperymenty.

Hasło tegorocznego, 20. festiwalu, brzmi „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia jest prof. Marian Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa. Koordynatorem festiwalu jest w tym roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ciągu trzech dni goście będą mogli wziąć udział w ponad 300 wydarzeniach i odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni. Dodatkowo, na krakowskim rynku zostanie otwarta Kawiarenka Naukowa, w której odbywać się będą debaty i wykłady na najbardziej aktualne i wzbudzające powszechne zainteresowanie tematy, takie jak: zdrowe żywienie, energetyka jądrowa i AI.

W sobotę, 18 maja o godz. 14:00 odbędzie się debata „Energetyka jądrowa krakoskim okiem”. Energetycy i fizycy jądrowi z krakowskich ośrodków naukowych dyskutować będą o miejscu energetyki jądrowej w polskiej transformacji energetycznej, jej szansach i zagrożeniach.

W trzecim dniu festiwalu na scenie pod Wieżą Ratuszową prezentować się będą zespoły, orkiestry, chóry i zespoły taneczne z poszczególnych uczelni. O godz 16:40 na scenie wystąpi Chór CANTATA, zaś o 19:25 będzie można wysłuchać utworów w wykonaniu Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej.

W ramach Festiwalu szczególnie polecamy uwadze możliwość zwiedzania z przewodnikiem Komory Technoklimatycznej, która będzie dostępna: 16 i 17 maja w godzinach 10:00 – 14:00.

W Laboratorium są realizowane interdyscyplinarne badania dużych obiektów w warunkach skrajnego narażenia środowiskowego i klimatycznego – w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, przy ekstremalnej wilgotności i nasłonecznieniu, a także przy narażeniach spowodowanych opadami atmosferycznymi takimi jak: deszczowanie, szronienie lub rosienie. Testy służą podnoszeniu niezawodności i bezpieczeństwa urządzeń technicznych oraz materiałów przeznaczonych do ich konstrukcji, eksploatowanych w ekstremalnych warunkach klimatycznych. To jeden z podstawowych wymogów, stawianych nowym materiałom, podzespołom, urządzeniom i systemom.

W tym roku, w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na PK odbędzie się także Dzień Wynalazków, organizowany przez spółkę celową Politechniki Krakowskiej INTECH PK. To cykliczne wydarzenie popularyzuje najciekawsze pomysły o charakterze wdrożeniowym oraz pokazujących jak przyjaznym, twórczym i kreatywnym miejscem jest Politechnika Krakowska. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Politechnika Krakowska Twoim pierwszym wyborem”.

W ramach Dnia Wynalazków z Wydziału Mechanicznego zostaną zaprezentowane 3 projekty naszych studentów:

  • Prototyp 6-osiowego ramienia robota wykonanego z druku 3D – inż. Kamil Kaczmarz, inż. Jakub Grobis, inż. Paweł Konias (Koło Naukowe Automatyki i Robotyki)
  • Wielofunkcyjny sekator elektryczny – Jakub Pociask (Koło Naukowe Form&Function)
  • Czterokołowiec lekki dla osób niepełnosprawnych „LIZARD” – inż. Bartłomiej Romowicz, inż. Adrian Starowicz (Koło Naukowe Silniki Spalinowe)

Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji i szczegółowe programy wydarzeń:

Festiwal Nauki i Sztuki – strona wydarzenia
Festiwal Nauki i Sztuki na PK
Dzień Wynalazków