Automatyka i Robotyka

STUDIA TECHNICZNE - ZOSTAŃ INŻYNIEREM
Kierunek Automatyka i Robotyka zapewnia wykształcenie specjalistów posiadających kompetencje konieczne do wykorzystania profesjonalnych narzędzi wspomagających prace inżynierskie w zakresie projektowania innowacyjnych rozwiązań, integrowania oraz użytkowania układów i systemów automatyki i robotyki, w różnych obszarach działalności gospodarczej. Możliwość uzyskania w trakcie studiów uprawnień elektroinstalcyjnych SEP jest dodatkowym atutem na rynku pracy. Absolwenci AiR przygotowani są do pracy we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki rozwijającej się w ramach czwartej rewolucji przemysłowej, czyli w okresie transformacji dla przemysłu 4.0

DLACZEGO
AUTOMATYKA I ROBOTYKA?
Automatyka i Robotyka jest bardzo dynamicznie rozwijającym się kierunkiem studiów w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych. Poziom automatyzacji i robotyzacji jest wskaźnikiem rozwoju technologicznego każdej gospodarki. Wraz z rozwojem nowoczesnego przemysłu wzrasta zapotrzebowanie na kadrę inżynierską dobrze wykształconą w zakresie automatyki i robotyki. Podjęcie studiów na tym kierunku daje możliwość zdobycia zarówno wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych. Absolwenci AiR Politechniki Krakowskiej to inżynierowie poszukiwani na rynku pracy we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki rozwijającej się w ramach czwartej rewolucji przemysłowej.
Kierunek integruje w swoim programie podstawową wiedzę z zakresu:
• sterowania (dyskretnego na poziomie systemów maszynowych oraz ciągłego na poziomie procesów technologicznych realizowanych na tych maszynach),
• automatyzacji systemów i procesów produkcyjnych,
• informatyki (w szczególności: programowania, komunikacji komputerowej, baz danych, systemów ekspertowych, technik ewolucyjnych, logiki rozmytej oraz sieci neuronowych),
• systemów wspomagania decyzji,
• mechaniki (w zastosowaniach do robotów, manipulatorów oraz maszyn i urządzeń),
• wykorzystanie programów CAD w projektowaniu robotów, maszyn i urządzeń,
• mechatroniki (zwłaszcza w zakresie projektowania i budowy robotów mobilnych),
• diagnostyki maszyn i urządzeń,
• zintegrowanego komputerowo wytwarzania,
• sterowania produkcją,
• projektowania procesów technologicznych oraz zapewnienia jakości,
• zarządzania (do planowania produkcji oraz oceny ekonomicznej jej efektów).
Nabywana przez studenta wiedza jest ukierunkowywana na jego osobiste zainteresowania poprzez umożliwienie wyboru jednej ze specjalności. W ramach kierunku istnieje także możliwość indywidualnego formułowania tematów prac przejściowych i dyplomowych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji otrzymania przez studentów stosownych propozycji zagadnień do rozwiązania z zakładów pracy, które zamierzają ich zatrudnić. Zdobyta wiedza umożliwia absolwentom podjęcie twórczej pracy inżynierskiej w zakresie automatyzacji procesów i systemów oraz sterowania i nadzorowania maszyn i urządzeń.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 absolwentom kierunku Automatyka i Robotyka przysługuje prawo ubiegania się o uprawnienia budowlane instalacyjne w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
3
specjalności
200
absolwentów rocznie
Specjalności studiów

Automatyzacja systemów wytwarzania
(studia I i II stopnia)
Specjalność ta przygotowuje do rozwiązywania problemów automatyzacji zarówno lokalnych stanowisk wytwarzania, jak i kompleksowych, zrobotyzowanych systemów wytwórczych. Nabyta wiedza z zakresu sieci komputerowych, programowania obrabiarek i robotów, zaawansowanych programów komputerowych wspomagających projektowanie procesów i systemów wytwarzania oraz systemów komputerowego wspomagania CAx, umożliwia podjęcie współpracy z zespołami specjalistów mechaników, informatyków, elektroników i automatyków niezbędne na etapie transformacji do przemysłu 4.0.

Sterowanie i monitoring maszyn i urządzeń
(studia I i II stopnia)
Specjalność ta obejmuje zagadnienia z zakresu budowy i diagnostyki maszyn oraz modelowania z zastosowaniem technik komputerowych. Przygotowuje do projektowania i symulacji działania systemów sterowania oraz układów diagnostyki i monitoringu. Dodatkowo w ramach specjalności podejmowana jest tematyka energooszczędnych i ekologicznych układów napędu i sterowania przez zastosowanie nowoczesnych systemów CAD. Nabyte kompetencje dobrze przygotowują do pracy inżyniera, szczególnie w aspekcie potrzeb nowoczesnych przemysłu.

Technologie informacyjne w systemach produkcyjnych
(studia I i II stopnia)
Specjalność ta w sposób szczegółowy koncentruje się na wykorzystaniu nowoczesnych technik informatycznych w automatyzacji i robotyzacji systemów produkcyjnych zgodnych z ideą cyfrowej rewolucji przemysłowej czyli przemysłu 4.0. Absolwent uzyskuje kompetencje o charakterze narzędziowym z zakresu technologii informatycznych stosowanych w systemach produkcyjnych. Obejmuje to m.in. takie zagadnienia jak: Internet rzeczy, programowanie układów sterowania, zaawansowane techniki CAD/CAM, języki dla Internetu, czy też komputerowe systemy zarządzania i sterowania produkcją.
Wybierz jakość
Kierunek Automatyka i Robotyka otrzymał akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej ważną do roku akademickiego 2025/26. Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej uzyskał w ostatnich dwóch ewaluacjach kategorię naukową A, w dyscyplinie "inżynieria mechaniczna" , co jest dowodem wysokiego poziomu kształcenia oraz badań naukowych.
Studia to nie tylko kształcenie
praktyki i praca
Praktyki zawodowe to szansa na zapoznanie się z codziennością pracy inżyniera automatyka. Praktyki to wspaniała okazja do zdobycia wartościowych kontaktów zawodowych, które w przyszłości mogą zaowocować ciekawymi propozycjami podjęcia pracy. Dzięki współpracy naszej uczelni z firmami oraz ośrodkami naukowymi z kraju i zagranicy masz szanse dobrze rozpocząć własną ścieżkę kariery zawodowej w postaci praktyk i staży, które z czasem przekształcą się w umowę o pracę. Efekty kształcenia dla kierunku „Automatyka i robotyka" dają ponadto absolwentom podstawy pozwalające na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej, dla której pomocną dłoń oferuje między innymi Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.



PROCES I WARUNKI
Podstawą do przyjęcia na kierunek Automatyka i Robotyka jest egzamin maturalny. Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny ustala się według wzoru:
W= W1 + W2
W1 to wskaźnik dla przedmiotu matematyka, liczony jest zgodnie z wzorem W1=P albo W1=2R, a P i R oznaczają liczbę punktów, odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego odpowiednio na poziomie podstawowym (P) albo rozszerzonym (R).
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.
W2 to wskaźnik dla jednego z przedmiotów charakterystycznych: fizyka albo fizyka i astronomia albo informatyka, albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, liczony zgodnie z wzorem W2=2R, a R oznacza liczbę punktów (pkt), odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacyjne w zawodzie albo wynik egzaminu zawodowego.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.
Kandydat, który nie zdawał egzaminu maturalnego z przedmiotu charakterystycznego dla danego kierunku, może ubiegać się o przyjęcie na pierwszy rok studiów, otrzymując 0 punktów z tego przedmiotu.
W przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w zawodach: technik automatyk, technik mechatronik, wskaźnik W2 może oznaczać:
1) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie zawodowym w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
liczoną wg wzoru 1pkt = 1% albo
2) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, liczoną według wzoru:
0,3*Wp+0,7*Wpr
gdzie: Wp oznacza wynik z części pisemnej, a Wpr wynik z części praktycznej egzaminu.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.
Jeśli kandydat posiadania więcej niż jedną kwalifikację na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, pod uwagę brane są wyniki z części pisemnej i części praktycznej z tej kwalifikacji, z której kandydat otrzymał najwyższy wynik.

matematyka
lub
W2 – przedmiot charakterystyczny
fizyka

fizyka i astronomia

informatyka
Uczymy działać z pasją
Na wydziale Mechanicznym panuje świetna atmosfera. Na zajęciach grupy studentów są zazwyczaj niewielkie, co sprawia, że wykładowcy dobrze znają studentów i traktują ich w sposób indywidualny. Studenci nie są zostawiani z pytaniami, a prowadzący chętnie udzielają dodatkowych wyjaśnień, również poza zajęciami.