
Inżynieria i zarządzanie produkcją
zrekrutuj się na studia!
Studia techniczne – zostań inżynierem
Inżynieria i Zarządzanie Produkcją to nowoczesny, interdyscyplinarny kierunek studiów technicznych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, łączący wiedzę z zakresu inżynierii, planowania, realizacji produkcji, nowoczesnych technologii (w tym ich zastosowania
w procesach wytwarzania i montażu), zarządzania procesami produkcyjnymi oraz systemami zapewnienia jakości produkcji.

Dlaczego Inżynieria i Zarządzanie Produkcją?
Nowoczesne podejście do kształcenia
Od roku akademickiego 2025/2026 kierunek oferuje odświeżoną formułę nauczania, wprowadzając model PBL (Problem Based Learning), w którym kładzie się nacisk na praktyczne rozwiązywanie problemów, kreatywność i samodzielność studentów.
Wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy
Polska gospodarka opiera się w dużej mierze na przemyśle (ponad 90% wartości polskiego PKB to sektor MŚP – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa), a pracodawcy poszukują wykwalifikowanej kadry inżynierskiej w obszarze produkcyjnym. Absolwenci kierunku są cenieni za swoje kompetencje i mają szerokie perspektywy kariery zawodowej.
Realny wpływ na otoczenie – rozwiązywanie życiowych i globalnych wyzwań:
- Optymalizacja zużycia surowców i energii,
- Minimalizacja odpadów i wpływu produkcji na środowisko,
- Zapewnienie bezpieczeństwa i ergonomii pracy,
- Wdrażanie innowacji technologicznych i organizacyjnych,
- Efektywne zarządzanie zasobami i procesami produkcyjnymi w stale zmieniającym się otoczeniu gospodarczym
75%
zajęć praktycznych
100%
absolwentów znajduje pracę po IZP
Zrównoważony rozwój i ekologia
Program kształcenia uwzględnia aspekty zrównoważonej produkcji, ucząc studentów, jak modyfikować technologie i procesy wytwarzania, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko.
Szeroki zakres kompetencji
Oprócz wiedzy technicznej, studenci rozwijają umiejętności menedżerskie, takie jak: zarządzanie zespołem, podejmowanie decyzji, zarządzanie zmianą, zarządzanie projektami, komunikacja interpersonalna, planowanie i organizacja pracy.
Atrakcyjne perspektywy kariery:
Absolwenci znajdują zatrudnienie w różnych sektorach przemysłu: maszynowym, mechanicznym, spożywczym, chemicznym, motoryzacyjnym, logistyce i usługach, administracji lokalnej i biurach doradczych. Różnorodność ścieżek kariery daje szerokie możliwości wyboru i rozwoju zawodowego, na przykład:
- Inżynier produkcji,
- Planista produkcji,
- Specjalista ds. jakości,
- Konsultant ds. optymalizacji procesów,
- Koordynator procesów produkcyjnych,
- Specjalista ds. zaopatrzenia i logistyki,
- Doradca techniczny i organizacyjny w firmach produkcyjnych i usługowych
Co wyróżnia Inżynierię i Zarządzanie Produkcją?
- Silny nacisk na praktyczne umiejętności i współpracę z przemysłem
- Możliwość zdobycia certyfikatów i uprawnień ułatwiających start na rynku pracy
- Interdyscyplinarny program łączący inżynierię, zarządzanie i ekonomię,
- Project Based Learning
- Indywidualne podejście do realizacji pasji i tematów prac dyplomowych
Specjalności studiów I stopnia:
Komputerowe wspomaganie wytwarzania
(studia I stopnia)
Specjalność koncentruje się na projektowaniu i przygotowaniu wyrobów do produkcji z wykorzystaniem zaawansowanych systemów CAD/CAM oraz technologii druku 3D. Studenci uczą się obsługi i programowania obrabiarek CNC oraz projektowania oprzyrządowania technologicznego.
W ramach tej specjalności realizowanych jest 8 przedmiotów, które są ze sobą ściśle powiązane (kliknij, aby zobaczyć schemat). Łączy je ze sobą wyrób, który należy zaprojektować i przygotować jego produkcję – wszystkie te działania integruje system komputerowego wspomagania prac inżynierskich.
Rozpoczynamy od zaprojektowania wyrobu:
- „Zaawansowane systemy CAD i druk 3D” – nauczysz się, jak zaprojektować wyrób w systemie komputerowo wspomaganego projektowania (CAD) i jak wykonać jego prototyp, metodami druku 3D;
- „Rekonstrukcja obiektów” i „Zaawansowane techniki pomiarowe w inżynierii odwrotnej” – poznasz metody projektowania wyrobów, których bazą jest materialny model wyrobu (np. model wiertarki, zaprojektowany i wykonany przez specjalistę z zakresu wzornictwa przemysłowego). Model jest następnie skanowany i przetwarzany do formatu, akceptowanego przez system CAD;
- „Projektowanie oprzyrządowania technologicznego w systemach CAD” – nabędziesz unikalną w skali kraju, umiejętność projektowania form wtryskowych, czyli oprzyrządowania, umożliwiającego produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych.
Zaprojektowany wyrób należy wykonać:
- „Eksploatacja obrabiarek CNC” i „Zaawansowane programowanie CNC” – nauczysz się obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC) oraz uzyskasz certyfikat operatora obrabiarek CNC;
- „Zaawansowane systemy CAM” i „Systemy baz danych w technologii” – CAM to system komputerowego wspomagania projektowania technologii wytwarzania wyrobów – nauczysz się, jak go wykorzystać do projektowania technologii tokarskich i frezarskich dla obrabiarek CNC. Nauczysz się jak dobierać parametry obróbki, korzystając z komputerowych baz danych.
Zrównoważona i inteligentna produkcja
(studia I stopnia)
Specjalność „Zrównoważona i inteligentna produkcja” to nowoczesny program studiów pierwszego stopnia, który odpowiada na współczesne wyzwania przemysłu. Program kształcenia łączy zaawansowaną technologię z zasadami zrównoważonego rozwoju, umożliwiając studentom zdobycie kompetencji kluczowych dla nowoczesnej gospodarki.
W ramach tej specjalności studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu:
- Zrównoważonej produkcji w obiegu zamkniętym oraz Eco Designu – poznają metody minimalizacji odpadów i efektywnego wykorzystania zasobów w cyklu życia produktów. Uczą się projektowania wyrobów i procesów produkcyjnych w sposób zminimalizowany pod kątem negatywnego wpływu na środowisko.
- Automatyzacji i robotyzacji systemów wytwarzania oraz sterowania systemami produkcyjnymi w Przemyśle 4.0 – poznają zasady automatyzacji procesów produkcyjnych, programowania Cobotów i Robotów Przemysłowych oraz integracji systemów cyberfizycznych.
- Metrologii wewnątrzprocesowej – uczą się metod kontroli jakości i pomiarów w czasie rzeczywistym w celu poprawy efektywności produkcji. Zdobywają kompetencje w zakresie cyfrowego monitorowania procesów produkcyjnych.
- Energochłonności i oddziaływania na środowisko procesów wytwarzania – wykorzystując nowoczesne narzędzia, w tym sztuczną inteligencję, analizują sposoby redukcji zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych w przemyśle.
- Nadzorowania procesów wytwarzania – zapoznają się z metodami monitorowania, analizowania i optymalizacji procesów produkcji przy użyciu zaawansowanych systemów informatycznych.
- Przetwarzania danych, w tym Big Data – zdobywają umiejętności analizy i interpretacji dużych zbiorów danych w celu poprawy efektywności procesów produkcyjnych.
- Wykorzystania sztucznej inteligencji – uczą się wykorzystywania algorytmów AI do predykcji, automatyzacji i optymalizacji procesów wytwórczych.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w nowoczesnych zakładach przemysłowych, centrach badawczo-rozwojowych oraz firmach wdrażających zasady zrównoważonej produkcji. Posiadają umiejętności niezbędne do kształtowania przyszłości przemysłu w zgodzie z zasadami Przemysłu 4.0 oraz zrównoważonego rozwoju.
Inżynieria jakości w produkcji zautomatyzowanej
(studia I stopnia)
Inżynieria jakości w produkcji zautomatyzowanej to specjalność kształcąca inżynierów wykorzystujących w swojej pracy nowoczesne techniki pomiarowe i świadomych znaczenia systemów jakości w funkcjonowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw.
W ramach tej specjalności studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu:
- organizacji i stosowania systemów jakości w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i laboratoriach pomiarowych,
- planowania i przeprowadzania audytu w laboratorium badawczym i wzorcującym w oparciu o wymagania normy ISO 17025, ISO 19011, Polskiego Centrum Akredytacji oraz dobre praktyki audytowe,
- współrzędnościowej techniki pomiarowej z wykorzystaniem maszyn pomiarowych, ramion pomiarowych oraz profesjonalnego oprogramowania pomiarowego,
- technik pomiarowych stosowanych w zautomatyzowanych procesach wytwarzania,
- projektowania, analizy i optymalizacji procesów wytwarzania w celu osiągnięcia wysokiej jakości wyrobów oraz maksymalnej produktywności procesów,
- skanowania 3D.
Specjalności studiów II stopnia:
Celem kształcenia na drugim stopniu są kompetencje pozwalające na szybki awans zawodowy. Po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku Inżynieria i Zarządzanie Produkcją będziesz posiadać wiedzę i umiejętności, aby zostać:
- Kierownikiem produkcji lub działu jakości
- Dyrektorem produkcji lub dyrektorem zarządzającym
- Właścicielem własnej firmy, której zarządzaniem pokierujesz
Organizacja i doskonalenie procesów produkcyjnych
(studia II stopnia)
Jeśli chcesz rozwinąć swoje kompetencje i chcesz rozwijać swoją karierę zawodową w zakresie produkcji i zarządzania, to wybierz tą specjalność.
Dowiesz się jak prawidłowo organizować procesy produkcyjne, jak je analizować i jak je doskonalić. Poznasz metody związane z Lean Manufacturing.
W ramach specjalności są realizowane następujące przedmioty:
Analiza danych przemysłowych – aby podejmować właściwe decyzje konieczne są dane przemysłowe i ich analiza. Tutaj nauczysz się jak pozyskiwać i wstępnie obrabiać dane pochodzące z procesów. Zobaczysz jak można zastosować narzędzia AI do analizy danych i jak budować modele predykcyjne.
Metody doskonalenia procesów produkcyjnych – tutaj w sposób praktyczny dowiesz się jak analizować procesy i jakie metody można wdrażać celem ich doskonalenia.
Nowoczesne metody zarządzania produkcją – tutaj poznasz najnowsze trendy w zarządzaniu produkcją
Symulacja i optymalizacja procesów produkcyjnych – tutaj będziesz mieć okazję sprawdzenia wcześniej opracowanego projektu dotyczącego organizacji systemu wytwarzania. Wykorzystując narzędzie FlexSim zbudujesz model symulacyjny i dzięki możliwości zmian parametrów procesowych (również dotyczących ilości wykorzystanych zasobów) zobaczysz jak optymalizować proces produkcyjny.
Wybierz jakość
Kierunek Inżynieria i Zarządzanie Produkcją jest prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, który uzyskał w ostatnich dwóch ewaluacjach kategorię naukową A, w dyscyplinie „inżynieria mechaniczna”, co jest dowodem wysokiego poziomu kształcenia oraz badań naukowych.
Inżynieria i Zarządzanie Produkcją jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów dostosowanym do potrzeb i oczekiwań pracodawców oraz wymogów rynku pracy, umożliwiającym uzyskanie wiedzy z zakresu projektowania wyrobów i procesów, podstaw sterowania, eksploatacji, organizacji oraz zarządzania procesami wytwarzania.
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Gdzie pracować po Inżynierii i Zarządzaniu Produkcją?
Przykładowe stanowiska i miejsca pracy oferowane absolwentom kierunku IZP: inżynier procesu, technologii; specjalista ds. lean manufacturing; specjalista ds. łańcucha dostaw; specjalista ds. planowania produkcji; specjalista ds. optymalizacji produkcji; inżynier ds. jakości; kontrola produkcji; koordynacja produkcji; zapotrzebowanie techniczne
Kształcimy kadry m.in. dla: Comarch, Valeo, Philip Morris, Treko Laser, Studio 3D, PIAP, BRW, Alpha Technology, Poltra, Prorest, Stigo, Safetom, Inovamed, Atmat, Bryk
Proces i warunki
Podstawą do przyjęcia na kierunek Inżynieria i Zarządzanie Produkcją jest egzamin maturalny. Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny ustala się według wzoru:
Wzór:
W= W1 + W2
W1 to wskaźnik dla przedmiotu matematyka, liczony jest zgodnie z wzorem W1=P albo W1=2R, a P i R oznaczają liczbę punktów, odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego odpowiednio na poziomie podstawowym (P) albo rozszerzonym (R).
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.
W2 to wskaźnik dla jednego z przedmiotów charakterystycznych: fizyka albo fizyka i astronomia albo informatyka, albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, liczony zgodnie z wzorem W2=2R, a R oznacza liczbę punktów (pkt), odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacyjne w zawodzie albo wynik egzaminu zawodowego.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.
Kandydat, który nie zdawał egzaminu maturalnego z przedmiotu charakterystycznego dla danego kierunku, może ubiegać się o przyjęcie na pierwszy rok studiów, otrzymując 0 punktów z tego przedmiotu.
Punkty za tytuł technika
W przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w zawodach:
technik mechanik, technik ekonomista, technik logistyk,
wskaźnik W2 może oznaczać:
1) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie zawodowym w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
liczoną wg wzoru 1pkt = 1% albo
2) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, liczoną według wzoru:
0,3Wp+0,7Wpr
gdzie: Wp oznacza wynik z części pisemnej, a Wpr wynik z części praktycznej egzaminu.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.
Jeśli kandydat posiadania więcej niż jedną kwalifikację na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, pod uwagę brane są wyniki z części pisemnej i części praktycznej z tej kwalifikacji, z której kandydat otrzymał najwyższy wynik.
W1 – przedmiot obowiązkowy:
- matematyka
lub W2 – przedmiot charakterystyczny
- fizyka
- fizyka i astronomia
- informatyka
Uczymy działać z pasją
Na wydziale Mechanicznym panuje świetna atmosfera. Na zajęciach grupy studentów są zazwyczaj niewielkie, co sprawia, że wykładowcy dobrze znają studentów i traktują ich w sposób indywidualny. Studenci nie są zostawiani z pytaniami, a prowadzący chętnie udzielają dodatkowych wyjaśnień, również poza zajęciami.