wiertło

Inżynieria i zarządzanie produkcją

zrekrutuj się na studia!

Studia techniczne – zostań inżynierem

Inżynieria i Zarządzanie Produkcją to nowoczesny, interdyscyplinarny kierunek studiów technicznych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, łączący wiedzę z zakresu inżynierii, planowania, realizacji produkcji, nowoczesnych technologii (w tym ich zastosowania
w procesach wytwarzania i montażu), zarządzania procesami produkcyjnymi oraz systemami zapewnienia jakości produkcji.

Dlaczego Inżynieria i Zarządzanie Produkcją?

Nowoczesne podejście do kształcenia

Od roku akademickiego 2025/2026 kierunek oferuje odświeżoną formułę nauczania, wprowadzając model PBL (Problem Based Learning), w którym kładzie się nacisk na praktyczne rozwiązywanie problemów, kreatywność i samodzielność studentów.

Wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy

Polska gospodarka opiera się w dużej mierze na przemyśle (ponad 90% wartości polskiego PKB to sektor MŚP – Małe i Średnie Przedsiębiorstwa), a pracodawcy poszukują wykwalifikowanej kadry inżynierskiej w obszarze produkcyjnym. Absolwenci kierunku są cenieni za swoje kompetencje i mają szerokie perspektywy kariery zawodowej.

Realny wpływ na otoczenie – rozwiązywanie życiowych i globalnych wyzwań:

  • Optymalizacja zużycia surowców i energii,
  • Minimalizacja odpadów i wpływu produkcji na środowisko,
  • Zapewnienie bezpieczeństwa i ergonomii pracy,
  • Wdrażanie innowacji technologicznych i organizacyjnych,
  • Efektywne zarządzanie zasobami i procesami produkcyjnymi w stale zmieniającym się otoczeniu gospodarczym

zajęć praktycznych

absolwentów znajduje pracę po IZP

Zrównoważony rozwój i ekologia

Program kształcenia uwzględnia aspekty zrównoważonej produkcji, ucząc studentów, jak modyfikować technologie i procesy wytwarzania, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko.

Szeroki zakres kompetencji

Oprócz wiedzy technicznej, studenci rozwijają umiejętności menedżerskie, takie jak: zarządzanie zespołem, podejmowanie decyzji, zarządzanie zmianą, zarządzanie projektami, komunikacja interpersonalna, planowanie i organizacja pracy.

Atrakcyjne perspektywy kariery:

Absolwenci  znajdują zatrudnienie w różnych sektorach przemysłu: maszynowym, mechanicznym, spożywczym, chemicznym, motoryzacyjnym, logistyce i usługach, administracji lokalnej i biurach doradczych. Różnorodność ścieżek kariery daje szerokie możliwości wyboru i rozwoju zawodowego, na przykład:

  • Inżynier produkcji,
  • Planista produkcji,
  • Specjalista ds. jakości,
  • Konsultant ds. optymalizacji procesów,
  • Koordynator procesów produkcyjnych,
  • Specjalista ds. zaopatrzenia i logistyki,
  • Doradca techniczny i organizacyjny w firmach produkcyjnych i usługowych

Co wyróżnia Inżynierię i Zarządzanie Produkcją?

  • Silny nacisk na praktyczne umiejętności i współpracę z przemysłem
  • Możliwość zdobycia certyfikatów i uprawnień ułatwiających start na rynku pracy
  • Interdyscyplinarny program łączący inżynierię, zarządzanie i ekonomię,
  • Project Based Learning
  • Indywidualne podejście do realizacji pasji i tematów prac dyplomowych

Specjalności studiów I stopnia:

Komputerowe wspomaganie wytwarzania
(studia I stopnia)

Specjalność koncentruje się na projektowaniu i przygotowaniu wyrobów do produkcji z wykorzystaniem zaawansowanych systemów CAD/CAM oraz technologii druku 3D. Studenci uczą się obsługi i programowania obrabiarek CNC oraz projektowania oprzyrządowania technologicznego.

W ramach tej specjalności realizowanych jest 8 przedmiotów, które są ze sobą ściśle powiązane (kliknij, aby zobaczyć schemat). Łączy je ze sobą wyrób, który należy zaprojektować i przygotować jego produkcję – wszystkie te działania integruje system komputerowego wspomagania prac inżynierskich.

Rozpoczynamy od zaprojektowania wyrobu:

  1. „Zaawansowane systemy CAD i druk 3D” – nauczysz się, jak zaprojektować wyrób w systemie komputerowo wspomaganego projektowania (CAD) i jak wykonać jego prototyp, metodami druku 3D;
  2. „Rekonstrukcja obiektów” i „Zaawansowane techniki pomiarowe w inżynierii odwrotnej” – poznasz metody projektowania wyrobów, których bazą jest materialny model wyrobu (np. model wiertarki, zaprojektowany i wykonany przez specjalistę z zakresu wzornictwa przemysłowego). Model jest następnie skanowany i przetwarzany do formatu, akceptowanego przez system CAD;
  3. „Projektowanie oprzyrządowania technologicznego w systemach CAD” – nabędziesz unikalną w skali kraju, umiejętność projektowania form wtryskowych, czyli oprzyrządowania, umożliwiającego produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych.

Zaprojektowany wyrób należy wykonać:

  1. „Eksploatacja obrabiarek CNC” i „Zaawansowane programowanie CNC” – nauczysz się obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC) oraz uzyskasz certyfikat operatora obrabiarek CNC;
  2. „Zaawansowane systemy CAM” i „Systemy baz danych w technologii” – CAM to system komputerowego wspomagania projektowania technologii wytwarzania wyrobów – nauczysz się, jak go wykorzystać do projektowania technologii tokarskich i frezarskich dla obrabiarek CNC. Nauczysz się jak dobierać parametry obróbki, korzystając z komputerowych baz danych.

Zrównoważona i inteligentna produkcja
(studia I stopnia)

Specjalność „Zrównoważona i inteligentna produkcja” to nowoczesny program studiów pierwszego stopnia, który odpowiada na współczesne wyzwania przemysłu. Program kształcenia łączy zaawansowaną technologię z zasadami zrównoważonego rozwoju, umożliwiając studentom zdobycie kompetencji kluczowych dla nowoczesnej gospodarki.

W ramach tej specjalności studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu:

  • Zrównoważonej produkcji w obiegu zamkniętym oraz Eco Designu – poznają metody minimalizacji odpadów i efektywnego wykorzystania zasobów w cyklu życia produktów. Uczą się projektowania wyrobów i procesów produkcyjnych w sposób zminimalizowany pod kątem negatywnego wpływu na środowisko.
  • Automatyzacji i robotyzacji systemów wytwarzania oraz sterowania systemami produkcyjnymi w Przemyśle 4.0 – poznają zasady automatyzacji procesów produkcyjnych, programowania Cobotów i Robotów Przemysłowych oraz integracji systemów cyberfizycznych.
  • Metrologii wewnątrzprocesowej – uczą się metod kontroli jakości i pomiarów w czasie rzeczywistym w celu poprawy efektywności produkcji. Zdobywają kompetencje w zakresie cyfrowego monitorowania procesów produkcyjnych.
  • Energochłonności i oddziaływania na środowisko procesów wytwarzania – wykorzystując nowoczesne narzędzia, w tym sztuczną inteligencję, analizują sposoby redukcji zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych w przemyśle.
  • Nadzorowania procesów wytwarzania – zapoznają się z metodami monitorowania, analizowania i optymalizacji procesów produkcji przy użyciu zaawansowanych systemów informatycznych.
  • Przetwarzania danych, w tym Big Data – zdobywają umiejętności analizy i interpretacji dużych zbiorów danych w celu poprawy efektywności procesów produkcyjnych.
  • Wykorzystania sztucznej inteligencji – uczą się wykorzystywania algorytmów AI do predykcji, automatyzacji i optymalizacji procesów wytwórczych.

Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w nowoczesnych zakładach przemysłowych, centrach badawczo-rozwojowych oraz firmach wdrażających zasady zrównoważonej produkcji. Posiadają umiejętności niezbędne do kształtowania przyszłości przemysłu w zgodzie z zasadami Przemysłu 4.0 oraz zrównoważonego rozwoju.

Inżynieria jakości w produkcji zautomatyzowanej
(studia I stopnia)

Inżynieria jakości w produkcji zautomatyzowanej to specjalność kształcąca inżynierów wykorzystujących w swojej pracy nowoczesne techniki pomiarowe i świadomych znaczenia systemów jakości w funkcjonowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw.

W ramach tej specjalności studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu:

  • organizacji i stosowania systemów jakości w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i laboratoriach pomiarowych,
  • planowania i przeprowadzania audytu w laboratorium badawczym i wzorcującym w oparciu o wymagania normy ISO 17025, ISO 19011, Polskiego Centrum Akredytacji oraz dobre praktyki audytowe,
  • współrzędnościowej techniki pomiarowej z wykorzystaniem maszyn pomiarowych, ramion pomiarowych oraz profesjonalnego oprogramowania pomiarowego,
  • technik pomiarowych stosowanych w zautomatyzowanych procesach wytwarzania,
  • projektowania, analizy i optymalizacji procesów wytwarzania w celu osiągnięcia wysokiej jakości wyrobów oraz maksymalnej produktywności procesów,
  • skanowania 3D.

Specjalności studiów II stopnia:

Celem kształcenia na drugim stopniu są kompetencje pozwalające na szybki awans zawodowy. Po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku Inżynieria i Zarządzanie Produkcją będziesz posiadać wiedzę i umiejętności, aby zostać:

  • Kierownikiem produkcji lub działu jakości
  • Dyrektorem produkcji lub dyrektorem zarządzającym
  • Właścicielem własnej firmy, której zarządzaniem pokierujesz

Organizacja i doskonalenie procesów produkcyjnych
(studia II stopnia)

Jeśli chcesz rozwinąć swoje kompetencje i chcesz rozwijać swoją karierę zawodową w zakresie produkcji i zarządzania, to wybierz tą specjalność.

Dowiesz się jak prawidłowo organizować procesy produkcyjne, jak je analizować i jak je doskonalić. Poznasz metody związane z Lean Manufacturing.

W ramach specjalności są realizowane następujące przedmioty:

Analiza danych przemysłowych – aby podejmować właściwe decyzje konieczne są dane przemysłowe i ich analiza. Tutaj nauczysz się jak pozyskiwać i wstępnie obrabiać dane pochodzące z procesów. Zobaczysz jak można zastosować narzędzia AI do analizy danych i jak budować modele predykcyjne.

Metody doskonalenia procesów produkcyjnych – tutaj w sposób praktyczny dowiesz się jak analizować procesy i jakie metody można wdrażać celem ich doskonalenia.

Nowoczesne metody zarządzania produkcją – tutaj poznasz najnowsze trendy w zarządzaniu produkcją

Symulacja i optymalizacja procesów produkcyjnych – tutaj będziesz mieć okazję sprawdzenia wcześniej opracowanego projektu dotyczącego organizacji systemu wytwarzania. Wykorzystując narzędzie FlexSim zbudujesz model symulacyjny i dzięki możliwości zmian parametrów procesowych (również dotyczących ilości wykorzystanych zasobów) zobaczysz jak optymalizować proces produkcyjny.

Wybierz jakość

Kierunek Inżynieria i Zarządzanie Produkcją jest prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, który uzyskał w ostatnich dwóch ewaluacjach kategorię naukową A, w dyscyplinie „inżynieria mechaniczna”, co jest dowodem wysokiego poziomu kształcenia oraz badań naukowych.
Inżynieria i Zarządzanie Produkcją jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów dostosowanym do potrzeb i oczekiwań pracodawców oraz wymogów rynku pracy, umożliwiającym uzyskanie wiedzy z zakresu projektowania wyrobów i procesów, podstaw sterowania, eksploatacji, organizacji oraz zarządzania procesami wytwarzania.

Studia to nie tylko kształcenie

Stypendia

Zobacz rodzaje stypendiów

Akademiki

Sprawdź warunki mieszkania

Przejdź do strony warunków mieszkania

Kultura

Poznaj życie studenckie

Przejdź do strony Kultury

Sport

Rozwijaj swoje pasje sportowe

Przejdź do strony sportu

Nauka

Poznaj możliwości rozwoju naukowego

Przejdź do strony nauki

Praktyki i praca

Gdzie pracować po Inżynierii i Zarządzaniu Produkcją?
Przykładowe stanowiska i miejsca pracy oferowane absolwentom kierunku IZP: inżynier procesu, technologii; specjalista ds. lean manufacturing; specjalista ds. łańcucha dostaw; specjalista ds. planowania produkcji; specjalista ds. optymalizacji produkcji; inżynier ds. jakości; kontrola produkcji; koordynacja produkcji; zapotrzebowanie techniczne

Kształcimy kadry m.in. dla: Comarch, Valeo, Philip Morris, Treko Laser, Studio 3D, PIAP, BRW, Alpha Technology, Poltra, Prorest, Stigo, Safetom, Inovamed, Atmat, Bryk

logo firmy Comarch
logo firmy Valeo

Proces i warunki

Podstawą do przyjęcia na kierunek Inżynieria i Zarządzanie Produkcją jest egzamin maturalny. Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny ustala się według wzoru:

Wzór:

W= W1 + W2

W1 to wskaźnik dla przedmiotu matematyka, liczony jest zgodnie z wzorem W1=P albo W1=2R, a P i R oznaczają liczbę punktów, odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego odpowiednio na poziomie podstawowym (P) albo rozszerzonym (R).
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

W2 to wskaźnik dla jednego z przedmiotów charakterystycznych: fizyka albo fizyka i astronomia albo informatyka, albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, liczony zgodnie z wzorem W2=2R, a R oznacza liczbę punktów (pkt), odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacyjne w zawodzie albo wynik egzaminu zawodowego.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

Kandydat, który nie zdawał egzaminu maturalnego z przedmiotu charakterystycznego dla danego kierunku, może ubiegać się o przyjęcie na pierwszy rok studiów, otrzymując 0 punktów z tego przedmiotu.

Punkty za tytuł technika

W przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w zawodach:

technik mechanik, technik ekonomista, technik logistyk,

wskaźnik W2 może oznaczać:
1) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie zawodowym w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
liczoną wg wzoru 1pkt = 1% albo
2) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, liczoną według wzoru:
0,3Wp+0,7Wpr
gdzie: Wp oznacza wynik z części pisemnej, a Wpr wynik z części praktycznej egzaminu.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

Jeśli kandydat posiadania więcej niż jedną kwalifikację na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, pod uwagę brane są wyniki z części pisemnej i części praktycznej z tej kwalifikacji, z której kandydat otrzymał najwyższy wynik.

W1 – przedmiot obowiązkowy:

  • matematyka

lub W2 – przedmiot charakterystyczny

  • fizyka
  • fizyka i astronomia
  • informatyka

Uczymy działać z pasją

Na wydziale Mechanicznym panuje świetna atmosfera. Na zajęciach grupy studentów są zazwyczaj niewielkie, co sprawia, że wykładowcy dobrze znają studentów i traktują ich w sposób indywidualny. Studenci nie są zostawiani z pytaniami, a prowadzący chętnie udzielają dodatkowych wyjaśnień, również poza zajęciami.

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony