Zalecenia dot. przygotowania rozprawy doktorskiej, stanowiącej zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych
Zasady przyznawania dodatku okresowego dla pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych – LIDER
Zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia dla wyróżniających się pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych (Lider) na rok 2023, obowiązujące na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej
- Dodatkowe wynagrodzenie dla wyróżniających się pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych Wydziału Mechanicznego jest przyznawane zgodnie z §23 Regulaminu wynagradzania pracowników Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (Załącznik do Zarządzenia nr 29 Rektora PK z dnia 30 marca 2022 roku).
- Kandydaci wyłaniani są na podstawie kryteriów podanych w punkcie 3 niniejszych zasad, a dodatkowe wynagrodzenie przyznawane jest zgodnie z listą rankingową wyróżniających się pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych Wydziału Mechanicznego oraz limitem określanym corocznie przez Rektora Politechniki Krakowskiej. Dodatkowe wynagrodzenie wypłacane jest tylko w okresie zatrudnienia na WM PK. Wydział w ramach możliwości finansowych może przyznać wynagrodzenia ponad limit określony przez Rektora Politechniki Krakowskiej, zgodnie z całościową listą rankingową. W przypadku zmiany stanowiska z badawczego lub badawczo-dydaktycznego na dydaktyczne w trakcie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia, staje się ono dodatkiem okresowym (zgodnie z §21 Regulaminu wynagradzania pracowników Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki).
- Przy tworzeniu listy rankingowej brane są pod uwagę następujące osiągnięcia:
- publikacje w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, z lat 2021-2022, zamieszczone w Bibliografii Publikacji Pracowników PK (z afiliacją autora do Politechniki Krakowskiej) i opublikowane w czasopiśmie znajdującym się Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych MEiN aktualnym w dniu 31.12.2022 r., przy przyjęciu liczby punktów przyznanych za publikacje zgodnie z tym wykazem; brane są pod uwagę publikacje za co najmniej 70 punktów; za rok opublikowania przyjmuje się rok opublikowana artykułu w ostatecznej formie, właściwej dla danego czasopisma.
- patenty przyznane w roku poprzedzającym rok przyznania dodatkowego wynagrodzenia na rzecz Politechniki Krakowskiej (75 pkt. za patent przyznany przez Urząd Patentowy RP; 100 pkt. za patent przyznany za granicą co najmniej w jednym z państw należących do OECD, pod warunkiem zgłoszenia tego wynalazku w Urzędzie Patentowym RP); za rok przyznania patentu przyjmuje się rok jego opublikowania w Wiadomościach Urzędu Patentowego.
- Liczba punktów za osiągnięcie wieloautorskie jest dzielona przez liczbę autorów.Dla każdego osiągnięcia wyznaczany jest indywidualny udział autorski wnioskującej osoby, będący odwrotnością liczby autorów tego osiągniecia. Suma indywidualnych udziałów autorskich zgłaszanych za osiągnięcia nie może przekraczać wartości 4.W zgłoszeniu dokonywanym przez osobę, której przyznano dodatkowe wynagrodzenie lub dodatek okresowy za publikacje lub patenty w poprzednich latach, nie mogą być wykazywane osiągnięcia, za które dodatkowe wynagrodzenie lub dodatek okresowy został przyznany w poprzednim roku.
- Ubieganie się o zwiększanie wynagrodzenia wymaga złożenia wniosku przez zainteresowanego pracownika wraz z wydrukiem opisującym publikację z Bazy Publikacji Pracowników Biblioteki PK lub wydrukiem strony ogłoszenia patentu w „Wiadomościach Urzędu Patentowego”, „Europejskim Biuletynie Urzędowym” lub w innej równoważnej publikacji za granicą.
- Wnioski wraz z udokumentowanymi dokonaniami należy składać do Sekretariatu Dziekana WM, po zaparafowaniu przez Kierownika Jednostki WM zatrudniającej pracownika, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 stycznia, zgodnie z załączonym wzorem. Przyjmuje się, że wniosek może dotyczyć osoby, która będzie zatrudniona na stanowisku badawczym i badawczo-dydaktycznym na dzień 1 stycznia roku którego dodatkowe wynagrodzenie dotyczy.
- Złożenie wniosku jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych oraz ich upublicznienie w ramach Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
- Lista kandydatów do przyznania dodatkowego wynagrodzenia przedstawiana jest przez Dziekana Rektorowi PK oraz Kolegium Wydziału.
Zasady zatrudniania na stanowisku badawczo – dydaktycznym
Ramowe zasady podejmowania zatrudnienia na stanowisku badawczo-dydaktycznym pracowników zatrudnionych na stanowiskach dydaktycznych
- Zmiany stanowiska dokonuje się przed rozpoczęciem semestru letniego i zimowego.
- Podstawą do zmiany stanowiska jest suma punktów uzyskanych w okresie zatrudnienia na stanowisku dydaktycznym obejmującym ostatnie 2 lata kalendarzowe (styczeń-grudzień odpowiednich lat) dla zatrudnienia na semestr letni i 2.5 roku (styczeń-czerwiec odpowiednich lat) dla zatrudnienia na semestr zimowy. W takim przypadku okres rozliczeniowy jest równy rozważanemu okresowi zatrudnienia. Jako datę publikacji rozumie się datę opublikowana artykułu w ostatecznej formie, właściwej dla danego czasopisma.
- W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu, okresem rozliczeniowym zatrudnienia jest czas zatrudnienia mnożony przez wymiar etatu.
- Wprowadza się pojęcie dorobku jednostkowego osoby będącego sumą punktów uzyskanych
z publikacji. Dorobek jednostkowy osoby jest równy sumie punktów za publikacje o których jest mowa w punkcie 6, wyliczonych zgodnie z regułą podaną w punkcie 7, podzielonych przez rozliczeniowy okres zatrudnienia. - Na koniec roku kalendarzowego podawana jest graniczna wartość dorobku jednostkowego, jaka jest wymagana do zmiany stanowiska zatrudnienia. Dorobek jednostkowy osoby wnioskującej powinien być większy od wartości granicznej.
Dla roku 2022 graniczna wartość dorobku jednostkowego wynosi 70 pkt.
Dla roku 2023 graniczna wartość dorobku jednostkowego wynosi 100 pkt. - Do zmiany zatrudnienia brane są pod uwagę artykuły znajdujące się na aktualnej na dzień złożenia wniosku liście MEiN i punktacji zgodnie z tą listą wynoszącej:
– w roku 2022 – 70 pkt., 100 pkt., 140 pkt i 200pkt;
– w roku 2023 – 100 pkt., 140 pkt. i 200 pkt.
Artykuł powinien być opublikowany w czasopiśmie przypisanym dyscyplinie inżynieria mechaniczna.
W przypadku niespełnienia tego warunku wkład tematyczny autora powinien odpowiadać dyscyplinie inżynieria mechaniczna i musi być zaznaczony w streszczeniu zamieszczonym w BPK. - Liczba punktów za artykuł jest równa iloczynowi wartości punktacji czasopisma na aktualnej liście MEiN pomnożonej przez czynnik skalujący o wartości pierwiastek , gdzie n jest liczbą autorów artykułu
z Wydziału Mechanicznego, a m liczbą wszystkich autorów artykułu, przy warunku, że wartość pierwiastek 2 , nie może być mniejsza niż 10% całkowitej punktacji czasopisma. - Po dwóch latach od zmiany stanowiska możliwa jest weryfikacja efektów publikacyjnych na takich samych zasadach.
- W uzasadnionych przypadkach zatrudnienie może zostać dokonane w innym terminie niż wskazany
w pkt. 1, jak też przy dorobku jednostkowym mniejszym od jego wartości granicznej wskazanej w pkt. 5. - Zatrudnienie następuje na takie samo stanowisko jak w grupie dydaktycznej, z takim samym wynagrodzeniem i w takim samym wymiarze czasu.
Dodatek okresowy dla pracowników dydaktycznych – LIDER dydaktyczny
Zasady przyznawania dodatku okresowego dla pracowników dydaktycznych, obowiązujące na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej na rok 2023
- Dodatek okresowy za autorstwo lub współautorstwo wysoko punktowanych artykułów naukowych lub patentów dla pracowników dydaktycznych Wydziału Mechanicznego jest przyznawany zgodnie z §21 Regulaminu wynagradzania pracowników Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (Załącznik do Zarządzenia nr 29 Rektora PK z dnia 30 marca 2022 roku), , w szczególności w zakresie działań określonych w ust. 1, pkt 1 i 3.
- Kandydaci wyłaniani są na podstawie kryteriów podanych w punkcie 3 niniejszych zasad, a dodatkowe wynagrodzenie przyznawane jest zgodnie z listą rankingową wyróżniających się pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych Wydziału Mechanicznego. Wydział w ramach możliwości finansowych może przyznać dodatek, zgodnie z całościową listą rankingową, jeżeli pracownik dydaktyczny znajduje się na pozycji wyższej niż najniżej sklasyfikowany pracownik, któremu przyznano dodatkowe wynagrodzenie dla wyróżniających się pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych. Dodatek okresowy wypłacany jest tylko w okresie zatrudnienia na WM PK.
- Przy tworzeniu listy rankingowej brane są pod uwagę następujące osiągnięcia:
– publikacje w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, za okres dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok przyznania dodatkowego wynagrodzenia, zamieszczone w Bibliografii Publikacji Pracowników PK (z afiliacją Politechniki Krakowskiej) i opublikowane w czasopiśmie znajdującym się w aktualnym w dniu rozpatrywania wniosków wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych MEiN, przy przyjęciu liczby punktów przyznanych za publikacje zgodnie z tym wykazem; brane są pod uwagę publikacje za co najmniej 100 punktów; za rok opublikowania przyjmuje się rok opublikowana artykułu w ostatecznej formie, właściwej dla danego czasopisma;
– patenty przyznane na rzecz Politechniki Krakowskiej w roku poprzedzającym rok przyznania dodatkowego wynagrodzenia (75 pkt. za patent przyznany przez Urząd Patentowy RP; 100 pkt. za patent przyznany za granicą co najmniej w jednym z państw należących do OECD, pod warunkiem zgłoszenia tego wynalazku w Urzędzie Patentowym RP); za rok przyznania patentu przyjmuje się rok jego opublikowania w Wiadomościach Urzędu Patentowego.
Liczba punktów za osiągnięcie wieloautorskie jest dzielona przez liczbę autorów.
Dla każdego osiągnięcia wyznaczany jest indywidualny udział autorski osoby wnioskującej, będący odwrotnością liczby autorów tego osiągniecia. Suma indywidualnych udziałów autorskich zgłaszanych za osiągnięcia nie może przekraczać wartości 4.
W zgłoszeniu dokonywanym przez osobę, której przyznano dodatkowe wynagrodzenie lub dodatek okresowy za publikacje lub patenty w poprzednich latach, nie mogą być wykazywane osiągnięcia, za które zostało w poprzednim roku przyznane dodatkowe wynagrodzenie lub dodatek okresowy. - Ubieganie się o dodatek okresowy wymaga terminowego złożenia wniosku przez zainteresowanego pracownika wraz z wydrukiem opisującym publikację z Bazy Publikacji Pracowników Biblioteki PK lub wydrukiem strony ogłoszenia patentu w „Wiadomościach Urzędu Patentowego”, „Europejskim Biuletynie Urzędowym” lub w innej równoważnej publikacji za granicą.
- Wnioski zaparafowane przez kierownika jednostki WM zatrudniającej pracownika wraz
z udokumentowanymi dokonaniami należy składać do Sekretariatu Dziekana WM, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 stycznia, zgodnie z załączonym wzorem. Przyjmuje się, że wniosek może dotyczyć osoby, która będzie zatrudniona na stanowisku dydaktycznym na dzień 1 stycznia roku, którego dodatkowe wynagrodzenie dotyczy. - Złożenie wniosku jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych oraz ich upublicznienie w ramach Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
- Lista kandydatów do przyznania dodatku okresowego przedstawiana jest przez Dziekana Kolegium Wydziału oraz Rektorowi PK.
Dodatek za aktywność