ciężarówka

Pojazdy Samochodowe

zrekrutuj się na studia!

Studia techniczne – zostań inżynierem

Corocznie studia związane z budową i badaniami pojazdów samochodowych oraz eksploatacją pojazdów samochodowych, kończy średnio około 55 – 60 osób na I stopniu studiów i około 35 – 45 osób na II stopniu studiów stacjonarnych. W pewnych okresach czasu uruchamiana była także specjalność „Silniki spalinowe”, która na obecnym etapie rozwoju zaawansowanych silników spalinowych i pojazdów hybrydowych została zmodernizowana i uaktualniona pod nazwą „Źródła napędu …”. Rozbudowana mechatronika w pojazdach samochodowych sprawia, iż specjaliści z tej branży są poszukiwani na rynku pracy. Studia na kierunku Pojazdy samochodowe kształcą przyszłych specjalistów/profesjonalistów w zakresie konstruowania, badania i eksploatacji pojazdów samochodowych i źródeł ich napędu. Szczególny nacisk w kształceniu ukierunkowano na zagadnienia związane z zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi układów napędowych pojazdów, z bezpieczeństwem transportu oraz oddziaływaniem na środowisko naturalne i aspektami emisji ciepła, hałasu, drgań i toksycznych składników spalin.

POJAZDY SAMOCHODOWE

Dlaczego Pojazdy Samochodowe?

Kierunek studiów o profilu ogólnoakademickim Pojazdy Samochodowe odpowiada na zidentyfikowane, rosnące zapotrzebowanie rynku oraz daje możliwość realizacji strategicznych celów gospodarczych Polski w zakresie rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, zaplecza serwisowego oraz infrastruktury komunikacyjnej. Wykształcony w tym kierunku przyszły inżynier ma podstawy do projektowania, wdrażania nowych, coraz bardziej skomplikowanych konstrukcji pojazdów, urządzeń mechatronicznych i zespołów napędowych z nowoczesnymi silnikami spalinowymi oraz hybrydowymi i elektrycznymi źródłami napędu pojazdów, obsługi istniejących i nowo wprowadzanych na rynek, nowatorskich rozwiązań środków transportu indywidualnego i zbiorowego oraz transportu towarów, a także obsługi i diagnozowania systemów pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego i bezpieczeństwo ekologiczne. Kierunek studiów Pojazdy Samochodowe obejmuje obszar wiedzy, który jest realizowany w Politechnice Krakowskiej od początku powstania Uczelni, jest on powszechnie rozpoznawalny i wpisał się już w tradycje akademickie naszego kraju.

od 2019 roku

nowy kierunek studiów

Specjalności studiów

koło samochodowe

Budowa i badania pojazdów samochodowych
(studia I i II stopnia)

Specjalność „Budowa i badania pojazdów samochodowych” jest propozycją ukierunkowania wykształcenia w zakresie szeroko rozumianej konstrukcji i technologii produkcji pojazdów samochodowych i ich podzespołów oraz badań kwalifikacyjnych, homologacyjnych i eksploatacyjnych pojazdów. Zdobywanie wiedzy inżynierskiej, w połączeniu z wykorzystaniem nowoczesnych metod projektowania i obliczeń oraz badań stanowiskowych i drogowych pojazdów, dobrze przygotowuje absolwentów tej specjalności do podjęcia pracy w biurach projektowo – konstrukcyjnych i ośrodkach badawczo – rozwojowych całego przemysłu motoryzacyjnego.

Diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych
(studia I i II stopnia)

Specjalność „Diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych” umożliwia studentom rozwinięcie ogólnej wiedzy inżynierskiej w zakresie nowoczesnych metod diagnozowania pojazdów, podzespołów pojazdów i ich układów mechatronicznych oraz najwyższych standardów eksploatacji i technologii naprawy pojazdów. Zdobyta wiedza predysponuje absolwentów do pracy między innymi w autoryzowanych i nieautoryzowanych serwisach samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów oraz w firmach transportowych na stanowiskach doradców i specjalistów.

Diagnostyka pojazdu samochodowego
samochód

Źródła napędu i mechatronika pojazdów samochodowych
(studia I stopnia)

Specjalność ta wpisuje się w obszar nowoczesnych silników spalinowych, hybrydowych układów napędowych i pojazdów z napędem elektrycznym oraz obejmuje problemy paliw i motoryzacyjnego skażenia środowiska. Absolwenci tej specjalności są profesjonalistami w zakresie konstrukcji i badań silników spalinowych, mechatroniki silników i zespołów napędowych (w tym hybrydowych) i gotowi są do podjęcia pracy w biurach projektowo – konstrukcyjnych i ośrodkach badawczo – rozwojowych przemysłu motoryzacyjnego.

Wybierz jakość

Kierunek Pojazdy Samochodowe na Politechnice Krakowskiej ma charakter interdyscyplinarny, przez co studenci mają kontakt ze specjalistami z różnych dyscyplin naukowych. Współpraca z wykwalifikowaną kadrą pozwala na zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia, wspomaganego prowadzeniem badań naukowych i współpracą z przemysłem. Absolwenci kierunku posiadają znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Kierunek Pojazdy Samochodowe jest prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, który uzyskał w ostatnich dwóch ewaluacjach kategorię naukową A, w dyscyplinie „inżynieria mechaniczna” , co jest dowodem wysokiego poziomu kształcenia oraz badań naukowych.

Studia to nie tylko kształcenie

Stypendia

Zobacz rodzaje stypendiów

Przejdź do rodzaju stypendiów

Akademiki

Sprawdź warunki mieszkania

Przejdź do strony warunków mieszkania

Kultura

Poznaj życie studenckie

Przejdź do strony Kultury

Sport

Rozwijaj swoje pasje sportowe

Przejdź do strony sportu

Nauka

Poznaj możliwości rozwoju naukowego

Przejdź do strony nauki

Praktyki i praca

Absolwenci tego kierunku docelowo mogą znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych i konstrukcyjnych przemysłu motoryzacyjnego, przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją pojazdów oraz produkcją komponentów motoryzacyjnych, w sferze obsługi i serwisu pojazdów samochodowych różnego typu, w tym w autoryzowanych oraz prywatnych stacjach obsługi pojazdów, w placówkach naukowych i badawczych, w sektorze badań i kontroli pojazdów, w tym certyfikowanych stacjach kontroli pojazdów, w sferze pokrewnych, specjalistycznych usług motoryzacyjnych (np.: telematyka, klimatyzacja, diagnostyka, elektrotechnika i mechatronika samochodowa), w przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych, w zakresie obsługi i organizacji transportu, w zakładach produkcji i dystrybucji paliw, środków smarnych i tzw. chemii samochodowej, w biurach ekspertyz technicznych, w kraju i za granicą.

Kształcimy kadry m.in. dla: BWI Group, BWI Poland Technologies, BWI Krosno, IBiRM „BOSMAL” , EC Engineering i EC Test Systems, Mercedes-Benz, VW, Volvo Trucks – Skawina, MAN Niepołomice, VALEO, TRW Automotive, FIAT, OPEL, AUTOSAN

Proces i warunki

Podstawą do przyjęcia na kierunek Pojazdy Samochodowe jest egzamin maturalny. Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny ustala się według wzoru:

Wzór:

W= W1 + W2

W1 to wskaźnik dla przedmiotu matematyka, liczony jest zgodnie z wzorem W1=P albo W1=2R, a P i R oznaczają liczbę punktów, odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego odpowiednio na poziomie podstawowym (P) albo rozszerzonym (R).
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

W2 to wskaźnik dla jednego z przedmiotów charakterystycznych: fizyka albo fizyka i astronomia, albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, liczony zgodnie z wzorem W2=2R, a R oznacza liczbę punktów (pkt), odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacyjne w zawodzie albo wynik egzaminu zawodowego.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

Kandydat, który nie zdawał egzaminu maturalnego z przedmiotu charakterystycznego dla danego kierunku, może ubiegać się o przyjęcie na pierwszy rok studiów, otrzymując 0 punktów z tego przedmiotu.

W1 – przedmiot obowiązkowy:

  • matematyka

lub W2 – przedmiot charakterystyczny

  • fizyka
  • fizyka i astronomia
  • informatyka

Punkty za tytuł technika

W przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w zawodach:

  • technik mechanik,
  • technik mechatronik,
  • technik pojazdów samochodowych,

wskaźnik W2 może oznaczać:

  1. w przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie zawodowym w zawodzie nauczanym na poziomie technika, liczoną wg wzoru 1pkt = 1% albo
  2. w przypadku kandydatów, posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, liczoną według wzoru:
    0,3Wp+0,7Wpr
    gdzie: Wp oznacza wynik z części pisemnej, a Wpr wynik z części praktycznej egzaminu.
    Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

Jeśli kandydat posiadania więcej niż jedną kwalifikację na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, pod uwagę brane są wyniki z części pisemnej i części praktycznej z tej kwalifikacji, z której kandydat otrzymał najwyższy wynik.

Uczymy działać z pasją

Na wydziale Mechanicznym panuje świetna atmosfera. Na zajęciach grupy studentów są zazwyczaj niewielkie, co sprawia, że wykładowcy dobrze znają studentów i traktują ich w sposób indywidualny. Studenci nie są zostawiani z pytaniami, a prowadzący chętnie udzielają dodatkowych wyjaśnień, również poza zajęciami.

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony