Bieg Kościuszkowski

25 marca 2024 r. kampus główny Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej ponownie stał się areną wydarzeń kościuszkowskich. Po raz 46. odbył się Bieg Kościuszkowski. W ten sposób uczelnia na sportowo upamiętniła swojego patrona – Tadeusza Kościuszkę. Wydarzenia sportowe poprzedziły uroczystości historyczne na Rynku Głównym w Krakowie. Odbył się także niecodzienny happening – uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju pięknie zatańczyli poloneza na kampusie PK. Uczestnikom wydarzeń nie przeszkodziła niełaskawa w tym roku pogoda.

24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył narodowi polskiemu uroczystą przysięgę na krakowskim rynku i objął przywództwo insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. W 1977 r. w celu upamiętnienia tych wydarzeń oraz patrona Politechniki Krakowskiej odbył się pierwszy Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. Został on zorganizowany z inicjatywy Edwarda Surdyki, Piotra Jeża i Jana Żurka. Wydarzenie doczekało się kontynuacji i na stałe wpisało w kalendarz imprez sportowych Politechniki i całego Krakowa. W ostatnich latach rywalizacja odbywa się na terenie kampusu głównego PK.
Podobnie, jak w poprzednich edycjach, część sportową wydarzenia poprzedziło złożenie kwiatów na Rynku Głównym w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki oraz pod popiersiem patrona PK na dziedzińcu uczelni. W krótkim apelu historycznym przy płycie upamiętniającej wydarzenia z 24 marca 1974 r. udział wzięły poczty sztandarowe i delegacje Politechniki Krakowskiej, szkół kościuszkowskich (m.in. IV LO w Krakowie, szkół z Buska-Zdroju, Goszyc, Zalasia), Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie z konsul Erin Nickerson na czele oraz grup rekonstrukcyjnych i 6. Brygady Powietrznodesantowej.
W zorganizowane na Politechnice obchody 230. rocznicy rozpoczęcia insurekcji kościuszkowskiej aktywnie włączyli się również nauczyciele i uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. Wzięli oni nie tylko udział w biegu oraz w uroczystości złożenia kwiatów, ale także zaprezentowali swoje taneczne umiejętności. Ubrani w historyczne stroje brawurowo zatańczyli poloneza na terenie kampusu głównego PK.
Mający długoletnią tradycję Bieg Kościuszkowski organizuje Politechnika Krakowska, Klub Uczelniany AZS PK oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK. Tegoroczna rywalizacja toczyła się w klasyfikacjach zespołowych i indywidualnych. Zmierzyli się ze sobą studenci uczelni, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie szkół średnich, pracownicy Politechniki. Program zawodów obejmował: bieg VIP-ów (1 okrążenie), bieg sztafetowy kobiet (4×1 okrążenie), bieg pracowników PK w ramach Memoriału im. Edwarda Surdyki (1 okrążenie) i bieg sztafetowy mężczyzn (5×1 okrążenie).

Przedstawiciele Wydziału Mechanicznego również wzięli udział w sportowych zmaganiach. W Biegu VIPów wystartował Stanisław Walczak – Prodziekan ds. Studenckich, który dzielnie partnerował Kevinowi Sleight – konsulowi ds bezpieczeństwa USA, ale ostatecznie dotarł na drugiej pozycji do mety. W sztafecie męskiej wzięła również udział reprezentacja Zakładu Chłodnictwa i Klimatyzacji Katedry Inżynierii Cieplnej i Procesowej.