CyberRyba wypłynęła na szerokie wody!

Ławica Hybrydowych Pojazdów Podwodnych zagościła na European Defence Innovation Days.

Cyberryba

Na tegorocznych European Defence Innovation Days zagościł semiautonomiczny robot wchodzący w skład Ławicy Hybrydowych Pojazdów Podwodnych. Zaprojektowana i wykonana na Politechnice Krakowskiej konstrukcja została zaprezentowana wraz z pojazdami podwodnymi zbudowanymi przez Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

European Defence Innovation Days zostały zorganizowane przez Europejską Agencję Obrony (w tym roku pod auspicjami szwedzkiej prezydencji w Radzie UE). Wydarzenie odbywało się 31 maja i 1 czerwca w Brukseli. Zgromadzili się na nim innowatorzy z całej Europy. Podczas European Defence Innovation Days odbywały się różne konferencje, uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość porozmawiania z ekspertami ds. innowacji w dziedzinie obronności.

Innowacje obronne zostały przedstawione w rozległej strefie wystawienniczej. Obok konstrukcji zbudowanych przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, został zaprezentowany prototyp robota inspekcyjnego będący częścią Ławicy Hybrydowych Pojazdów Podwodnych

Celem podjętych na Politechnice Krakowskiej prac przygotowawczych oraz międzynarodowego projektu SABUVIS II realizowanego w składzie AMW, PK, PIAP, WDT71 jest budowa ławicy semiautonomicznych pojazdów podwodnych zdolnych do wspólnej realizacji wyznaczonych zadań obserwacyjnych. Każdy pojazd będzie wyposażony w hybrydowy system napędowy oraz autorski układ komunikacji.

O możliwości zwiększania bezpieczeństwa obszarów infrastruktury portowej oraz statków można przeczytać w artykule: „Czy o bezpieczeństwo portów może zadbać ławica podwodnych pojazdów hybrydowych?”

O nowej CyberRybie zbudowanej przez naukowców Politechniki Krakowskiej można przeczytać i posłuchać:

w Radiu Kraków (materiał z 1.06.2023) oraz 

w Radiowej Trójce (materiał z 8.08.2023)

Źródło: pk.edu.pl

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony