Dołączamy do programu „Dziewczyny do nauki”!

Dziewczyny do nauki to projekt skierowany do maturzystek, studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych oraz naukowczyń z obszaru STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Promuje naukę wśród kobiet – ma inspirować do rozwijania kariery naukowej, a także służyć nawiązywaniu i rozwijaniu relacji zawodowych. Swoim doświadczeniem podzielą się odnoszące znakomite sukcesy badaczki z Politechniki Krakowskiej.

Wydział Mechaniczny w gronie mentorek projektu reprezentuje dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik, prof. PK – była Prodziekan WM (obecnie Prorektor ds. nauki PK) i Pracowniczka Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji. Funkcję mentorek mogą sprawować naukowczynie i menedżerki pracujące na uczelniach lub w instytutach badawczych, które w spotkaniach 1:1 podzielą się swoją wiedzą z kobietami będącymi na wcześniejszych etapach działalności naukowej. W projekcie przewidziano zarówno mentoring związany ze ścieżką badawczą, jak i wspieranie rozwijania ścieżki zarządczej (począwszy od funkcji kierownika projektu naukowego po rolę menedżera jednostki naukowej).

Poprzez projekt „Dziewczyny do Nauki!” Fundacja Edukacyjna Perspektywy chce promować wybór nauki jako atrakcyjnej ścieżki zawodowej. Jak wynika z analizy dostępnej w systemie RAD-on (czerwiec 2024), kobiety stanowią 48 proc. ogólnej liczby nauczycieli akademickich w Polsce. Jednak proporcja kobiet prowadzących badania naukowe w naukach ścisłych i technicznych (STEM) to zaledwie 33 proc., a w niektórych dyscyplinach (np. automatyka, elektronika, elektrotechnika) nawet poniżej 10 proc. Dlatego projekt szczególny nacisk kładzie na różnorodność właśnie w tych dziedzinach nauki.

Projekt „Dziewczyny do Nauki! Zachęcanie kobiet do kariery badawczej w naukach technicznych i ścisłych” jest finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

Więcej informacji o ambasadorkach można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

Źródło: mat. PK.

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony