Po lewej stronie zdjęcie portretowe młodej kobiety. Po prawej napis Miniatura 7, pod spodem loga Wydziału Mechanicznego i Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji

Dr inż. Agnieszka Żyra zrealizuje projekt dofinansowany w ramach konkursu MINIATURA 7

Narodowe Centrum Nauki przyznało finansowanie w ramach konkursu MINIATURA 7. W gronie laureatów – młodych badaczy, którzy otrzymali środki na realizację działań naukowych jest także projekt realizowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Projekt „Oddziaływanie wybranych płynów ustrojowych na właściwości technologicznej warstwy wierzchniej po obróbce elektroerozyjnej w gazie” zrealizuje dr inż. Agnieszka Żyra z Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PK. Na badania wstępne i pilotażowe otrzymała wsparcie w wysokości 49 839 zł.

Proponowane badania pilotażowe obejmują przeprowadzanie obróbki elektroerozyjnej w dwóch wariantach: dry EDM – obróbka EDM prowadzana w gazie oraz near dry-EDM- modyfikacja klasycznego EDM w gazie poprzez wprowadzenie dodatkowego, zewnętrznego chłodzenia przedmiotu obrabianego. Porównane i ocenione zostaną zmiany chropowatości, struktury i morfologii powierzchni dwóch wybranych materiałów stomatologicznych po obróbce dry-EDM near dry-EDM w odniesieniu do badanych parametrów procesu.

W kolejnym kroku sprawdzone zostanie oddziaływanie wybranego płynu ustrojowego (sztuczna ślina) na odporność korozyjną, właściwości warstwy wierzchniej i zmiany zachodzące w strukturze badanych materiałów. Badania zostały zaplanowane tak, aby przenalizować związek struktury geometrycznej po obróbce dry-EDM oraz near dry-EDM wybranych materiałów wykorzystywanych w aplikacjach stomatologicznych, a odziaływaniem środowiska sztucznej śliny.

Zaproponowane warianty obróbki EDM spełniają założenia podejścia pro-ekologicznego nastawioną na strategię zrównoważonego rozwoju obejmującą wykorzystanie przyjaznych dla środowiska metod wytwarzania. Tym samym zakładane do realizacji badania pilotażowe wpisują się w założenia Zero Pollution Action Plan (dążenie do osiągnięcia zerowego zanieczyszczenia środowiska naturalnego), będącego częścią strategii European Green Deal – strategii neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju przyjętej w 2019 roku w Unii Europejskiej.

W ramach Zero Pollution Action Plan, dzięki dostosowaniu prawa europejskiego oraz odpowiedniemu finansowaniu transformacji możliwe będzie zmobilizowanie przemysłu do redukcji negatywnego wpływu na środowisko.

W konkursie MINIATURA 7 mogły wziąć udział badaczki i badacze zatrudnieni w polskich jednostkach, którzy mają stopień doktora uzyskany nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2011 r. Laureaci wyłonieni w szóstej i zarazem ostatniej rundzie konkursu (238 osób) zajmują się różnorodną tematyką badawczą, która jest ważna i aktualna dla społeczeństw i środowiska naturalnego XXI wieku. W ramach środków z MINIATURY badacze realizują pojedyncze działania naukowe, takie jak badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze albo wyjazdy konsultacyjne. Łącznie w konkursie przyznano 621 grantów na kwotę niemal 24,2 mln zł.

Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony