eCOLAB 4.0 – europejska współpraca na rzecz zrównoważonej produkcji cyfrowej
Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej aktywnie uczestniczy w międzynarodowym projekcie eCOLAB 4.0, którego celem jest rozwój innowacyjnych metod kształcenia w obszarze zrównoważonej produkcji cyfrowej.
Współpracując z uczelniami z Hiszpanii, Portugalii i Litwy, nasi eksperci wspierają studentów kierunków STEAM (science, technology, engineering, arts, mathematics), pomagają zdobywać interdyscyplinarne kompetencje oraz opracowywać nowatorskie rozwiązania dla przemysłu.
Zrównoważona produkcja cyfrowa polega na wykorzystaniu szeroko pojętych technologii cyfrowych (np. druku 3D) w sposób przyjazny dla środowiska. Dzięki ograniczeniu zużycia tradycyjnych materiałów oraz zastosowaniu surowców biodegradowalnych i kompostowalnych, możliwe jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przy jednoczesnym podnoszeniu efektywności produkcji. Projekt eCOLAB 4.0 odpowiada na wyzwania współczesnego przemysłu i pomaga w kształceniu inżynierów gotowych na dynamicznie zmieniające się realia na rynku pracy.
Koordynatorami projektu są dr inż. Dominik Wyszyński oraz dr inż. Janusz Pobożniak z Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji.
– W zrównoważonej produkcji cyfrowej chodzi o redukcję do minimum konieczności wykonywania fizycznych prototypów produktów, części maszyn czy linii produkcyjnych. Ich wykonywanie wiąże się z dużym nakładem pracy i znacznymi wydatkami. Zrównoważona produkcja cyfrowa zmierza do tworzenia na tyle dokładnych projektów wirtualnych, aby dało się na nich przeszkolić pracowników danej gałęzi przemysłu przed rozpoczęciem właściwej produkcji. To ogranicza koszty surowcowe, finansowe i czasowe – tłumaczy dr inż. Janusz Pobożniak
– Nasza współpraca z innymi europejskimi uczelniami w ramach projektu eCOLAB4.0 narodziła się ze zidentyfikowania luk w systemie edukacji i szkoleń kierunków z obszaru STEAM. Jest odpowiedzią na wynikające z tego potrzeby – mówi dr inż. Dominik Wyszyński.
Eksperci z Wydziału Mechanicznego PK zaangażują się także w praktyczne działania wspierające studentów. W ramach projektu organizowane będą warsztaty i wydarzenia promujące nowoczesne technologie, takie jak druk i skanowanie 3D, rzeczywistość wirtualna oraz rozszerzona. Przykładem takich inicjatyw są istniejące już współprace z kołami naukowymi, np. Kołem Naukowym Inżynierii Medycznej CANCRICAT, które otrzymało wsparcie w postaci próbek wydrukowanych z polilaktydu do badań związanych z Gospodarką Obiegu Zamkniętego.
W ramach projektu powstanie również interoperacyjna sieć łącząca FabLaby (małe laboratoria czy pracownie, w których można realizować swoje projekty) uczelni partnerskich, wspierająca współpracę i inkubację innowacyjnych pomysłów.
Projekt eCOLAB 4.0, realizowany w ramach współpracy międzynarodowej, otwiera nowe możliwości dla studentów i kadry akademickiej Wydziału Mechanicznego. To kolejny krok w kierunku nowoczesnego kształcenia inżynierów, którzy nie tylko posługują się zaawansowanymi technologiami, ale również rozumieją ich wpływ na środowisko i społeczeństwo. Projekt potrwa do 30 września 2027 r. i jest efektem kontaktów nawiązanych w ramach sojuszu uniwersytetów STARS EU, do którego należy Politechnika Krakowska.
W projekcie uczestniczą także: Universidad de Salamanca (Hiszpania), Instituto Politécnico de Bragança (Portugalia) oraz Vilniaus Kolegija (Litwa) przy wsparciu Grupo DEX – międzynarodowej firmy doradczej.
Źródło: mat. prasowe PK, Fot. mat. eCOLAB 4.0