1_Inauguracja-2023-768x432

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Mechanicznym

2 października w klimatycznej sali budynku głównego Muzeum Lotnictwa odbyła się uroczystość Inauguracji roku akademickiego 2023/2024 Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Uroczystość prowadzoną przez Dziekana Wydziału – prof. Jerzego A. Sładka uświetnili zaproszeni goście – Patroni i Partnerzy z firm współpracujących, Dyrektorzy Szkół, Pracownicy Wydziału oraz blisko 700 Studentów I roku, rozpoczynających swoją akademicką przygodę. Władze Uczelni reprezentował Prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer.

Profesor J.A. Sładek po przywitaniu gości zapoznał zebranych z naukową, badawczą i dydaktyczną działalnością Wydziału, przybliżył nowym Studentom możliwości rozwoju podczas studiów, a także podsumował sukcesy Studentów i Pracowników z ostatniego roku.
Prorektor Marek Bauer w swoim przemówieniu skierowanym do nowych żaków podkreślał zalety kształcenia na jednym z większych wydziałów mechanicznych w Polsce, oraz zachęcał do aktywnego korzystania z życia studenckiego.

Po uroczystym ślubowaniu, zostały wręczone Nagrody Naukowe Dziekana za 2022 r. dla:

prof. dr hab. inż. Edwarda Lisowskiego – w grupie pracowników z tytułem naukowym profesora
dr hab. inż. Kseni Ostrowskiej, prof. PK – w grupie pracowników z tytułem naukowym doktora habilitowanego
dr inż. Filipa Lisowskiego – w grupie pracowników ze stopniem naukowym doktora
mgr inż. Jana Kuchmacza – w grupie pracowników z tytułem zawodowym magistra
dr inż. Waldemara Małopolskiego – w grupie wszystkich pracowników dla za patenty i wzory użytkowe w roku 2022

Następnie gratulacje odebrali laureaci i finaliści Uczelnianej Sesji Kół Naukowych:
Kornelia Sowa
Marcelina Jałowiec
Michał Garncarz
Igor Ważydrąg
Kamil Kaczmarz
Michał Pawlus.

Brawa od zebranych otrzymali również laureaci prowadzonego od lat przez Wydziałowy Samorząd Studentów konkursu na najlepszego dydaktyka w poprzednim roku akademickim.
Zwycięzcą w kategorii „wykłady” został prof. dr hab. inż. Piotr Cyklis, w kategorii „ćwiczenia i projekty” mgr inż. Aleksandra Lisowska, a w kategorii „laboratoria” mgr inż. Gabriela Chwalik-Pilszyk.

Następnie – w ramach wydziałowej tradycji – najlepszy wykładowca – prof. P. Cyklis – wygłosił wykład inauguracyjny pt. Inżynier, naukowiec, wynalazca?

W programie uroczystości znalazło się miejsce również na wystąpienie Przewodniczącej Wydziałowego Samorządu Studenckiego – Wiolety Łoś, a także filmy informacyjne dla studentów z AZS PK, Centrum Sportu i Rekreacji oraz Biblioteki.

Oprawę muzyczną i zapewniła Krakowska Orkiestra Staromiejska pod batutą Wiesława Olejniczaka, która po oficjalnej części uroczystości zabawiła zebranych Gości krótkim koncertem.

Dziękujemy serdecznie za udział w uroczystości wszystkim Gościom, Studentom i Pracownikom i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!