Prof. Błażej Skoczeń w zespole ds. nowych zasad ewaluacji
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek powołał Zespół do spraw opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w skład nowo powołanego Zespołu weszli przedstawiciele MNiSW oraz szeroka reprezentacja ekspertów ze środowiska naukowego. Planowane na najbliższe miesiące prace mają przynieść nowe zasady oceny działalności naukowej w kolejnych latach.

Najważniejszym celem rozpoczynającego się procesu zmian jest stworzenie takiego systemu oceny, który będzie skuteczniej wspierał innowacyjność oraz promował interdyscyplinarność polskich badań naukowych. Ministerstwo stawia na dialog i jest otwarte na sugestie środowiska.
– Chcemy, aby ewaluacja została przeprowadzona transparentnie i rzetelnie, dlatego powołujemy zespół, którego zadaniem będzie w szczególności ocena merytoryczna zgłoszonych postulatów dotyczących zmian w zakresie ewaluacji oraz sporządzenie i przedłożenie ministerstwu propozycji rozwiązań i założeń do nowego modelu ewaluacji. My nie chcemy niczego narzucać, to środowisko ma wypracować zmiany. – zaznaczył Marcin Kulasek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W dniu wręczenia powołań członków Zespołu do spraw opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej skupiono się przede wszystkim na organizacji i omówieniu zasad funkcjonowania 16-osobowego gremium. Zespół, podczas kilkugodzinnego posiedzenia, omówił także sposób realizacji zadań merytorycznych, związanych z wypracowaniem nowych zasad oceny działalności naukowej.
– Naszym celem jest uważne wysłuchanie opinii wszystkich stron, ich szczegółowa analiza oraz rozważenie wszystkich przedstawionych argumentów. Zależy nam, abyśmy określili kształt przyszłej ewaluacji oraz aspekty życia naukowego, na które będzie ona miała wpływ. – powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zarazem przewodnicząca Zespołu, Karolina Zioło-Pużuk.
Ewaluacja jakości działalności naukowej to kluczowe narzędzie wspierające rozwój polskiej nauki w następujących po sobie cyklach. Dostosowana do współczesnych wyzwań, pozwoli na miarodajną ocenę efektywności badań oraz ich wpływu na społeczeństwo i otoczenie gospodarcze. Przyczynia się także do transparentnego i sprawiedliwego rozdziału środków, które trafiają do polskich naukowców. Nowy model ewaluacji jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez środowisko naukowe i ma przynieść nową jakość – odbiurokratyzowanie procesu czy brak dostosowania kryteriów oceny do specyfiki poszczególnych dyscyplin. To jedne z najczęściej wskazywanych wad obecnego systemu.
Zasady nowej ewaluacji będą znane wszystkim zainteresowanym przed okresem objętym oceną i niezmienne w trakcie jego trwania. To zapewni pełną transparentność, która do tej pory bywała kwestionowana. Zespół skupi się również na poprawie elastyczności procesu – system oceny ma uwzględniać specyfikę różnych dyscyplin naukowych i działalności artystycznej. Mocniej wspierane będą innowacyjność oraz interdyscyplinarność projektów. Wreszcie, system powinien stać się przyjaźniejszy administracyjnie, co przyczyni się do zmniejszenia obciążeniami biurokratycznymi uczelni i instytutów badawczych.
Dialog ze społecznością akademicką w rozpoczynającym się procesie nie jest tylko deklaratywny. Obecność ekspertów z różnych dziedzin w 16-osobowym Zespole to równocześnie możliwość aktywnego udziału we wszystkich pracach i gwarancja transparentności procesu. Polska nauka ma potencjał, który musi zostać odkryty na nowo.
Zespół do spraw opracowania założeń do nowej ewaluacji jakości działalności naukowej:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Liczba ekspertów: 2
dr Karolina Zioło-Pużuk (sekretarz stanu, nauki humanistyczne, językoznawstwo)
dr inż. Kinga Kurowska-Wilczyńska (z-ca dyrektora Dep. Nauki, nauki społeczne, nauki o zarządzaniu i jakości)
- Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Liczba ekspertów: 2
dr hab. Marcin Pałys, prof. UW (Uniwersytet Warszawski, nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki chemiczne)
prof. dr hab. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński, nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki fizyczne)
- Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich – Liczba ekspertów: 2
prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk (Politechnika Śląska, nauki inżynieryjno-techniczne, inżynieria mechaniczna)
prof. dr hab. Jacek Popiel (Uniwersytet Jagielloński, nauki humanistyczne, nauki o sztuce, literaturoznawstwo)
- Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych – Liczba ekspertów: 1
prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk (Akademia Bialska im. Jana Pawła II, nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki o Ziemi i środowisku, inżynieria lądowa, geodezja i transport)
- Krajowa Reprezentacja Doktorantów i Rada Młodych Naukowców – Liczba ekspertów: 1
mgr inż. Kamil Kucharski (Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, nauki inżynieryjno-techniczne, inżynieria mechaniczna)
- Komisja Ewaluacji Nauki – Liczba ekspertów: 2
prof. dr hab. inż. Adam Woźniak (Politechnika Warszawska, nauki inżynieryjno-techniczne, inżynieria mechaniczna)
dr hab. inż. Rafał Stanisławski (Politechnika Opolska, nauki inżynieryjno-techniczne, informatyka techniczna i telekomunikacja)
- Polska Akademia Nauk – Liczba ekspertów: 2
prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk (członek rzeczywisty PAN, nauki inżynieryjno-techniczne, informatyka techniczna i telekomunikacja)
dr hab. Adam Kubas (Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki chemiczne)
- Rada Główna Instytutów Badawczych – Liczba ekspertów: 1
prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, nauki medyczne i nauki o zdrowiu)
- Eksperci MNiSW – Liczba ekspertów: 3
prof. dr hab. Ewa Krogulec (Uniwersytet Warszawski, nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki o Ziemi i środowisku)
prof. dr hab. inż. Błażej Skoczeń (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, nauki inżynieryjno-techniczne, inżynieria mechaniczna)
prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki fizyczne)
Źródło: serwis MNISW, Na zdjęciu: Powołany przez ministra nauki zespół do spraw opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej / Fot. serwis MNiSW