Prof. Marek S. Kozień nowym Dziekanem Wydziału Mechanicznego PK
Z przyjemnością informujemy, że Zarządzeniem nr 128 Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab. inż. Andrzeja Szaraty, z dnia 21 listopada, funkcję Dziekana Wydziału Mechanicznego w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. obejmie prof. dr hab. inż. Marek Stanisław Kozień.
Prof. dr hab. inż. Marek Kozień jest wybitnym specjalistą w dziedzinie mechaniki stosowanej, od lat związanym z Politechniką Krakowską. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego (kierunek Podstawowe Problemy Techniki, specjalność Mechanika Stosowana). W swojej działalności naukowej koncentruje się na takich obszarach jak dynamika układów materialnych, drgania technicznych układów ciągłych, sterowanie drganiami, wibroakustyka, biomechanika, analiza zmęczeniowa konstrukcji, modelowanie matematyczne w zarządzaniu.
Dotychczas pełnił funkcje Prodziekana Wydziału Mechanicznego PK ds. Nauki, Członka Rady Szkoły Doktorskiej PK, Kierownika Studiów doktoranckich na Wydziale Mechanicznym PK, Zastępcy Dyrektora Instytutu Mechaniki Stosowanej ds. Dydaktycznych, Przewodniczącego Komisji ds. Dydaktycznych Wydziału Mechanicznego, Sekretarza Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, kierownika specjalności prowadzonej w języku angielskim na Wydziale Mechanicznym oraz Kierownika Zespołu Dynamiki Układów Materialnych w Katedrze Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki.
Profesor Marek Kozień jest członkiem Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk. W ramach Komitetu działa w Sekcji Dynamiki Układów. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Akustycznego.
Profesor Kozień może poszczycić się bogatym dorobkiem naukowym obejmującym ponad dwieście publikacji naukowych, w tym kilkadziesiąt artykułów w renomowanych czasopismach naukowych, a także licznymi wystąpieniami na międzynarodowych konferencjach naukowych. Ponadto Profesor współpracuje z licznymi ośrodkami badawczymi w kraju i za granicą. W latach 2000-2004 prowadził analizy wytrzymałościowe i dynamiczne Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC i urządzeń ogniskujących wiązki neutrin (projekt Gran Sasso) w Laboratorium Badań Jądrowych CERN w Genewie. Brał również udział w realizacji prac prowadzonych na zlecenia przemysłu. Jest autorem wzoru użytkowego.
Jako kierownik projektów badawczych i promotor licznych prac doktorskich, profesor Marek Kozień nieustannie wspiera rozwój młodych naukowców i studentów, angażując ich w ambitne przedsięwzięcia badawcze. Jego zaangażowanie w dydaktykę i praktykę inżynierską przynosi wymierne korzyści zarówno społeczności akademickiej, jak i partnerom przemysłowym.
W rozpoczynającej się w styczniu 2025 kadencji przyszły dziekan stawia sobie za cel utrzymanie – po raz kolejny – kategorii naukowej A w dyscyplinie inżynieria mechaniczna oraz zwiększenie liczby realizowanych projektów badawczych, w tym projektów europejskich. Istotnym działaniem będzie systematyczne doskonalenie programów kształcenia i ich dostosowywanie do potrzeb rynku wraz z wprowadzaniem współczesnych metod kształcenia PBL oraz organizacji wspólnych interdyscyplinarnych kierunków studiów o charakterze międzywydziałowym oraz międzynarodowym. Istotnym elementem będzie rozwój współpracy w ramach aliansu uniwersytetów europejskich STARS EU, a w szczególności w ramach grupy tematycznej Sustainable Industry. Ważnym jest również kontynuowanie i rozwój dalszej współpracy z Wydziałową Radą Samorządu Studenckiego Wydziału Mechanicznego, która zaowocuje organizacją wielu wydarzeń, a także zwiększeniem aktywności działalności Kół Naukowych, a w szczególności budowy wyścigowych bolidów elektrycznych i bolidów wodorowo-elektrycznych.
Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi objęcia tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji. Jesteśmy przekonani, że jego wiedza, doświadczenie i wizjonerskie podejście będą siłą napędową dalszego rozwoju Wydziału Mechanicznego, zarówno w zakresie działalności badawczej, jak i kształcenia przyszłych pokoleń inżynierów.
Życzymy wielu sukcesów, inspiracji oraz owocnej współpracy na rzecz całej społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej!