Dziekan obraz

Profesor Jerzy A. Sładek wybrany do Rady Doskonałości Naukowej!

Z wielką dumą i radością przyjęliśmy informację o wyborze prof. dr hab. inż. Jerzego A. Sładka do Rady Doskonałości Naukowej w kadencji na lata 2024 – 2027 w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Rada Doskonałości Naukowej działa na rzecz zapewnienia rozwoju kadry naukowej zgodnie z najwyższymi standardami jakości działalności naukowej wymaganymi do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora.

Kadencja Rady Doskonałości Naukowej trwa 4 lata. Osobami kandydującymi mogą być osoby z tytułem profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego, które nie ukończyły 70 lat do dnia rozpoczęcia kadencji, oraz mające w dorobku naukowym co najmniej 3 artykuły naukowe lub monografię oraz wybitne osiągnięcia naukowe. Osobami uprawnionymi do głosowania są osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, reprezentujące daną dyscyplinę naukową. Kandydaci są zgłaszani przez podmioty, które w danej dyscyplinie posiadają kategorię naukową A+, A lub B+. Wybory do Rady Doskonałości odbywały się w dniach 1-30 września.

Profesor Jerzy A. Sładek był jednym z trzech kandydatów reprezentujących dyscyplinę inżynieria mechaniczna pozytywnie zaopiniowanych przez Senat Politechniki Krakowskiej. Drugim Kandydatem Politechniki Krakowskiej, który wszedł w skład Rady jest prof. Andrzej Seweryn z Politechniki Gdańskiej.

Dziekan-Sladek

Jestem zaszczycony i dziękuję za zaufanie jakim mnie Państwo obdarzyli oddając swój głos. Zapewniam, że w działając
w Radzie Doskonałości Naukowej będę  – tak jak do tej pory – kierował się rzetelnością, odpowiedzialnością za naukę
i rozwój dyscypliny inżynieria mechaniczna.

powolanie

Profesor Jerzy A. Sładek od ponad 45 lat jest związany z Politechniką Krakowską, na której studiował w latach 1972-1978 na Wydziale Mechanicznym. Tu też rozpoczął w 1977 roku pracę, zaczynając od etatu technicznego i dochodząc do stanowiska profesora zwyczajnego. Wszystkie uzyskane stopnie i tytuły naukowe były pierwszymi w Polsce w rozwijanej przez niego specjalności – metrologii współrzędnościowej. Jest założycielem Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, które działa jako akredytowane przez PCA laboratorium wzorcujące. Zrealizował i był kierownikiem około 20 grantów krajowych i 3 międzynarodowych, finansowanych przez UE, KBN, MNiSzW, NCBR.

Autor i współautor ok 400 prac naukowych i badawczych, w tym ok 200 publikacji, z czego około 40 w czasopismach z listy A, oraz 3 książek naukowych (w tym wydanej w 2016 r. w wydawnictwie o zasięgu światowym Springer Verlag monografii – Jerzy A. Sładek – Coordinate Metrology – Accuracy of Systems and Measurements).

Promotor 14 doktoratów, kolejne 3 przewody doktorskie są w trakcie procedowania. W swojej specjalności osiągnął wysoką pozycję naukową w kraju i rozpoznawalność w skali światowej. Współpracuje z wieloma uczelniami europejskimi i największymi ośrodkami badawczymi, do których jest zapraszany na wykłady otwarte. Od wielu lat pełni rozliczne funkcje na Politechnice Krakowskiej – jako kierownik Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, Dziekan Wydziału Mechanicznego, a także Senator. Pełni również różne funkcje w krajowych i międzynarodowych gremiach, między innymi jako: członek Rady Metrologii przy Prezesie Głównego Urzędu Miar, członek prezydium Polskiej Akademii Nauk Komitetu Budowy Maszyn i wielu innych.

Serdecznie gratulujemy!!!

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony