Dwóch uśmiechniętych mężczyzn stojących za ladą, na tle rollupów z logo European Defence Agency. Na ladzie dwie cyberryby.

CyberRyba wypłynęła na szerokie wody!

Ławica Hybrydowych Pojazdów Podwodnych zagościła na European Defence Innovation Days.

Cyberryba

Na tegorocznych European Defence Innovation Days zagościł semiautonomiczny robot wchodzący w skład Ławicy Hybrydowych Pojazdów Podwodnych. Zaprojektowana i wykonana na Politechnice Krakowskiej konstrukcja została zaprezentowana wraz z pojazdami podwodnymi zbudowanymi przez Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

European Defence Innovation Days zostały zorganizowane przez Europejską Agencję Obrony (w tym roku pod auspicjami szwedzkiej prezydencji w Radzie UE). Wydarzenie odbywało się 31 maja i 1 czerwca w Brukseli. Zgromadzili się na nim innowatorzy z całej Europy. Podczas European Defence Innovation Days odbywały się różne konferencje, uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość porozmawiania z ekspertami ds. innowacji w dziedzinie obronności.

Innowacje obronne zostały przedstawione w rozległej strefie wystawienniczej. Obok konstrukcji zbudowanych przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, został zaprezentowany prototyp robota inspekcyjnego będący częścią Ławicy Hybrydowych Pojazdów Podwodnych

Celem podjętych na Politechnice Krakowskiej prac przygotowawczych oraz międzynarodowego projektu SABUVIS II realizowanego w składzie AMW, PK, PIAP, WDT71 jest budowa ławicy semiautonomicznych pojazdów podwodnych zdolnych do wspólnej realizacji wyznaczonych zadań obserwacyjnych. Każdy pojazd będzie wyposażony w hybrydowy system napędowy oraz autorski układ komunikacji.

O możliwości zwiększania bezpieczeństwa obszarów infrastruktury portowej oraz statków można przeczytać w artykule: „Czy o bezpieczeństwo portów może zadbać ławica podwodnych pojazdów hybrydowych?”

O nowej CyberRybie zbudowanej przez naukowców Politechniki Krakowskiej można przeczytać i posłuchać:

w Radiu Kraków (materiał z 1.06.2023) oraz 

w Radiowej Trójce (materiał z 8.08.2023)

 

 

 

Źródło: pk.edu.pl