na pierwszym planie duży silnik spalinowy w kolorze czerwonym. Na drugim planie stoją mężczyźni w garniturach, niektórzy trzymają telefony komórkowe w rękach i filmują lub robią zdjęcia

Zaproszenie na wykład otwarty prof. Marka Brzeżańskiego połączony z prezentacją silnika tłokowego zasilanego wodorem

Data: 29 stycznia (poniedziałek) o godz. 11:30

Miejsce: Kampus Czyżyny, Al. Jana Pawła II 37, (dojazd od ul. Życzkowskiego) Bud G, sala G18 (AulaA3)

Następnie w laboratorium Katedry odbędzie się pokaz działania tłokowego silnika spalinowego zasilanego wodorem, opracowanego w Katedrze Pojazdów Samochodowych Politechniki Krakowskiej.

– Politechnika Krakowska ma największe w Polsce doświadczenie w zastosowaniu wodoru do tłokowych silników spalinowych. Pierwsze badania poświęcone zastosowaniu wodoru do tłokowych silników spalinowych były prowadzone w naszym zespole już w latach 80. XX wieku – mówi prof. Marek Brzeżański. – Te doświadczenia zostały sprawdzone w trakcie realizacji projektu badawczego pt. „Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w latach 2012-2018. W jego ramach opracowaliśmy trzy silniki przemysłowe zasilane odpadowym wodorem z przemysłu chemicznego. W ostatnich 5 latach prowadziliśmy badania eksploatacyjne tych silników. Opracowane rozwiązania – przemysłowych silników zasilanych wodorem, przeznaczonych do współpracy z generatorami prądu, są już gotowe technologicznie do wdrożeń. Zastosowanie wodoru w silnikach pojazdów samochodowych stanowi następny krok w naszych pracach.

Po prezentacji opracowanego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej silnika zasilanego wodorem, będzie możliwość dyskusji na temat istniejących problemów badawczo-rozwojowych i możliwych kierunków rozwoju aplikacji opartych na silnikach typu ICE-H2. W prezentacji weźmie udział rektor PK prof. Andrzej Szarata, władze Wydziału Mechanicznego, a także m.in. członkowie Rady Naukowej Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o., którzy w tym dniu goszczą na Wydziale Mechanicznym na II posiedzeniu rady IV kadencji.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty prof. Marka Brzeżańskiego pt. „Adaptacja tłokowego silnika spalinowego do zasilania wodorem”. Data: 29 stycznia (poniedziałek) o godz. 11:30 Miejsce: Kampus Czyżyny, Al. Jana Pawła II 37, Bud G, sala G18 (AulaA3) Podczas wykładu zostaną przedstawione założenia projektu adaptacji silnika tłokowego Scania do zasilania wodorem, który został zrealizowany na zlecenie firmy HORUS-Energia. Po wystąpieniu odbędzie się prezentacja pracy silnika w Laboratorium Katedry Pojazdów Samochodowych. Serdecznie zapraszamy!
Wykład otwarty prof. Brzeżańskiego

Źródło: mat. prasowe PK