Zdjęcie

Wydział Mechaniczny i Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego łączą siły na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego!

9 listopada została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Wydziałem Mechanicznym a Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie.

Podpisane przez dyrektora krakowskiego MORD – Pawła Muchę i dziekana WM – prof. Jerzego A. Sładka porozumienie ma na celu wspólną organizację inicjatyw edukacyjnych związanych z propagowaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym z wykorzystaniem Symulatora Tramwaju, znajdującego się w Katedrze Pojazdów Szynowych i Transportu.

Inicjatorami współpracy i koordynatorami porozumienia są:  dr Maciej Górowski – adiunkt w KPSiT – pomysłodawca, współtwórca i instruktor symulatora, projektant pojazdów szynowych oraz Katarzyna Dobrzańska-Junco – sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którzy od lat zajmują się działaniami na rzecz uświadamiania właściwych zachowań w ruchu drogowym, w ramach różnego rodzaju akcji edukacyjnych.

– Chcemy realizować inicjatywy, które wpłyną na zwiększanie świadomości w zakresie eksploatacji, właściwych i bezpiecznych zachowań wobec tramwajów oraz zwrócić uwagę na charakter pracy motorniczych. Pragniemy, by nasze inicjatywy pozwoliły obalić różne mity, np. dotyczącego tego, że prowadzenie tramwaju jest proste, bo pojazd jedzie po szynach. Osobiście uważam, że z naszego politechnicznego symulatora tramwaju powinien skorzystać każdy kierowca, który nieprawidłowo zaparkował samochód, blokując tym samym przejazd tramwajów. Niestety, duża część kierowców i pieszych nie zna aktualnych przepisów, przez co nieprawidłowo zachowuje się w ruchu miejskim – tłumaczy Maciej Górowski. – Jednym z naszych priorytetów jest pokazanie z jaką odpowiedzialnością i umiejętnościami wiąże się prowadzenie tramwaju w ruchu miejskim. Pomoże w tym symulator tramwaju, który realistycznie odzwierciedla jazdę w ruchu miejskim, pozwalając w bezpiecznych warunkach zapoznać się z prowadzeniem pojazdu i zobaczyć ruch miejski z perspektywy motorniczych – dodaje dr Górowski.

W wydarzeniu uczestniczył również dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK – kierownik Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu.

Symulator Tramwaju NGT6, to pierwszy pełnowymiarowy, realistyczny symulator opracowany w Polsce. Jest wykorzystywany w procesie dydaktycznym studentów oraz do szkoleń kandydatów na motorniczych, odbywających w krakowskim MPK SA kurs na pozwolenie na kierowanie tramwajem. Urządzenie jest włączone również do prowadzonej w KPSiT akcji edukacyjnej dotyczącej propagowania transportu zbiorowego, bezpiecznego zachowania się wobec tramwajów oraz zwrócenia uwagi na charakter pracy prowadzących tramwaje. Akcja ta polega na udostępnianiu osobom zainteresowanym możliwości jazd w symulatorze, w formie indywidualnej lub dla grup zorganizowanych.

Podpisana dzisiaj umowa pozwoli na jeszcze szersze wykorzystanie urządzenia dla potrzeb profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz prowadzenie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych i występowanie o ich finansowanie z funduszy narodowych i europejskich.

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony