Wyróżnienie za działania wodorowe

Podczas V Konferencji Stron Porozumienia Sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce Ministerstwo Klimatu i Środowiska wręczyło wyróżnienia za rozwój poszczególnych segmentów gospodarki wodorowej. Politechnika Krakowska jako jedyna Uczelnia otrzymała wyróżnienie za projekt przystosowania silnika spalinowego do zasilania wodorem. Autorami innowacyjnego rozwiązania są naukowcy z Katedry Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego Politechniki pod kierunkiem prof. Marka Brzeżańskiego.

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej zawarli w 2021 roku przedstawiciele polskiej administracji, biznesu i nauki (w tym  Politechnika Krakowska), uznając, że w dążeniu do neutralności klimatycznej i zwiększania konkurencyjności polskich firm technologie wodorowe odgrywają strategiczną rolę. Konferencja Stron Porozumienia Sektorowego na Rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej to coroczne spotkanie sygnatariuszy dokumentu, który stanowi kluczowy instrument wykonawczy Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.

Podczas tegorocznego wydarzenia ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła wyróżnienia za rozwój poszczególnych segmentów gospodarki wodorowej. Otrzymali je: Politechnika Krakowska, Gaz System, Orlen, ArcelorMittal POland SA i Dolnośląska Dolina Wodorowa. Nagrodę w imieniu uczelni odebrał dr hab. inż. Marcin Noga, prof. PK, członek zespołu naukowców z Katedry Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego PK, który przystosował silnik spalinowy do zasilania wodorem. Jak podkreślono w uzasadnieniu wyróżnienia: „Projekt w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.”

– Politechnika Krakowska została wyróżniona za działania w obszarze technologii wodorowych jako jedyna instytucja akademicka w Polsce. Cieszymy się, że doceniono naszą aktywność – mówi prof. Marek Brzeżański, kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych i zespołu, który opracował jedno z najgłośniejszych tegorocznych rozwiązań technologicznych w Polsce.

– Badania i projekty badawczo-rozwojowe związane z wykorzystaniem wodoru m.in. jako źródła energii nasi naukowcy prowadzą od wielu lat. Zespół prof. Marka Brzeżańskiego jest liderem tej tematyki badawczej w Polsce – przypomina prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej. – Jest też inicjatorem wielu inicjatyw edukacyjnych i promujących wodorową transformację energetyczną, tak ważną dla przyszłości i niezależności energetycznej Polski i Europy. W naszych laboratoriach trwają już prace nad kolejnymi wodorowymi innowacjami, służącym m.in. wytwarzaniu wodoru i jego magazynowaniu – zdradza rektor.

Podczas konferencji wyróżniono też inicjatywę Orlenu – Akademię Wodorową, z którą Politechnika Krakowska ma wiele wspólnego. Nasza uczelnia – wspólnie z Politechniką Gdańską – jest głównym partnerem merytorycznym projektu. Uczestnicy Akademii H2 uczą się m.in. w naszych laboratoriach podczas wykładów i seminariów, prowadzonych przez ekspertów tematyki wodorowej z zespołu prof. Marka Brzeżańskiego. Akademia H2 – jak opisuje Orlen – to interdyscyplinarna współpraca światów biznesu i nauki na rzecz rozwoju technologii wodorowych, łączy kształcenie teoretyczne z praktycznym pogłębianiem wiedzy na terenie zakładów produkcyjnych i centrów B+R partnerów programu, jak również ścisłą współpracę studentów z wykładowcami oraz ekspertami branży. Służy kształceniu kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych. A takich specjalistów będzie potrzebnych coraz więcej.

W najbliższych latach rozwój technologii wodorowych w Polsce na pewno przyśpieszy. Podczas warszawskiej konferencji ministra klimatu i środowiska poinformowała o uruchomieniu programu, finansowanego ze środków KPO, wspierającego inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru. – To kwota 640 mln euro, aby stworzyć moce w polskim miksie energetycznym – zapowiedziała minister Hennig-Kloska.

Źródło: mat. prasowe PK

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony