Zaproszenie na wystawę „TWÓRCZY OPÓR”

Dziekan Wydziału Mechanicznego i Kierownik Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego zapraszają na otwarcie wystawy plakatów studentów z Ukrainy pt. „Twórczy Opór”.

Kuratorami wystawy są:

Olena Donets

Wydział Sztuk Pięknych Biblioteki Narodowej Ukrainy im. W.I. Wiernadskiego

Andriy Budnyk

Wydział Projektowania Graficznego Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki

Na wystawie prezentowane są plakaty stworzone przez ukraińskich artystów w pierwszych tygodniach wojny. „Twórczy Opór” jest artystyczną inicjatywną studentów wydziałów graficznych dwóch kijowskich uczelni – Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki oraz Kijowskiego Uniwersytetu Kultury. To właśnie wykładowcy i studenci wydziałów grafiki już drugiego dnia wojny uruchomili projekt wyrażający tragedię inwazji na Ukrainę.

Prace te powstawały na laptopach, w pociągach ewakuacyjnych, w schronach przeciwbombowych, podczas godzin policyjnych, pod presją związaną z przebywaniem na terytoriach okupowanych, przy wyciu syren, w stanie emocjonalnego stresu, depresji z powodu rozłąki z rodziną i przyjaciółmi, z dala od domu, ale zawsze z wiarą w niezaprzeczalne przyszłe zwycięstwo Ukrainy. W tworzenie plakatów patriotycznych włączyli się wszyscy, którzy posiadali możliwości techniczne. Ci, którzy mieli ograniczony dostęp do urządzeń i aplikacji graficznych, monitorowali aktualne treści na portalach społecznościowych, formułowali tematy, komponowali hasła, selekcjonowali informacje.

Plakaty zawierają rozmaite symbole ukazujące zarówno siłę narodu ukraińskiego, jak i zbrodnie popełniane przez Rosjan w czasie wojny. Wspólną cechą tych prac jest charakterystyczne naśladowanie najlepszych tradycji ukraińskiej i polskiej szkoły plakatu. To nie jest przypadek, bowiem Andriy Budnyk, pomysłodawca wystawy, jest jednym z tych, którzy studiowali w Krakowie w latach 1980. Takie zrządzenie losu. Polska szkoła plakatu była w tamtych czasach dla ukraińskich plakacistów niemal jedynym „oknem na Europę” wyciętym w wysokim murze komunistycznego reżimu. Demonstracja intelektualnej gry, umiejętność zwięzłego i trafnego wyrażania osobistej opinii w unikalnym kreolizowanym tekście – te zasady polskiej sztuki plakatu w sposób organiczny weszły do praktyki artystów ukraińskich w latach 80. Są w nich odniesienia i aluzje, które często nie wymagają słów. Mówią o Ukrainie w języku ukraińskiego ornamentu, w języku symbolicznych kolorów żółtego i niebieskiego.

Wernisaż odbędzie się 6 lutego w poniedziałek o godz. 12:00.

Ekspozycja będzie dostępna 6-28 lutego 2022.

Zaproszenie-na-wernisaz_TWORCZY-OPOR_Galeria-WM-scaled