Szanowni Państwo,
Za zgodą Dziekana Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jerzego A. Sładka, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc dla rodziny pracownika naszego wydziału Pani Renaty Dwornickiej, która ucierpiała w trakcie powodzi.
Zamieszkują oni w okolicach Nysy, która zupełnie nie była przygotowana na ilość wody, jaka się pojawiła. Okoliczni mieszkańcy nie mieli czasu i szans się przygotować. Wiele rodzin pozbawionych było pomocy i bieżących informacji o zaistniałej sytuacji. Akcja rozgrywała się tam dramatycznie szybko. Pomoc jaką otrzymały okoliczne domostwa w krytycznym momencie to informacja przekazana pocztą pantoflową, że na pobliski plac przywieziono piasek i kto potrzebuje może się w niego na własną rękę zaopatrzyć. Nie można się było w tym czasie skontaktować z żadnymi służbami, a oficjalne komunikaty zapewniały o braku zagrożenia.
Woda w domu rodziny Pani Dwornickiej stała dwa dni. Nie można jej było wypompować z uwagi na brak odpowiedniego sprzętu i wysoki poziom wód podskórnych. Ciśnienie tej wody całkowicie podniosło i wyrzuciło ponad powierzchnię gruntu całą konstrukcję (zbiornik) przydomowej oczyszczalni ścieków i uszkodziło doprowadzone do niej przyłącza wraz z pompą i zasilaniem.
Zalane zostały pomieszczenia w których znajdowały się: kuchnia, dwa pokoje, łazienka i kotłownia.
Stojąca woda całkowicie zniszczyła podłogi, drzwi, futryny, szafki kuchenne, duży sprzęt AGD, meble, których z uwagi na gabaryty nie można było przenieść na wyższy poziom, piec znajdujący się w kotłowni, sprzęt roboczy i urządzenia warsztatowe znajdujące się w garażu.
Brat Pani Dwornickiej jest strażakiem i ratownikiem medycznym. W czasie gdy nadchodziła woda powodziowa był na służbie i nie był w stanie zabezpieczyć własnego domu. Nadal pracuje w trybie specjalnym, jedynie z przerwami na sen i niezbędne czynności osobiste. Codziennie spotyka się z ludźmi, których dotknęła powódź niosąc im pomoc. Przy takim trybie pracy na uporządkowanie swojego domu i obejścia brakuje mu czasu i sił. A czas odgrywa tu bardzo ważną rolę.
Trzeba zdążyć przed zimą usunąć wszystkie elementy, które nasiąknięte wodą gniją: podłogi, szafki i meble. Trzeba zbić tynki i zacząć osuszać ściany zanim przyjdą przymrozki i uszkodzą konstrukcję, zanim rozwinie się grzyb i pleśń. Potrzeba zakupić piec i naprawić instalację ogrzewania by móc wspomóc osuszanie pomieszczeń. Na ten moment rodzina pozbawiona jest kanalizacji, ciepłej wody i ogrzewania. W domu nie ma możliwości załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nie można pozmywać po posiłku. Nie ma jak dbać o higieną osobistą. Na początku zamieszkali w 7 osób w dwupokojowym mieszkaniu. Obecnie wynajmują mieszkanie bo w domu nie ma warunków do zamieszkania.
To co obecnie potrzebne jest rodzinie i powodzianom z okolicy, aby mogli wrócić do swoich domów i egzystować w miarę cywilizowanych warunkach to przede wszystkim ręce do pracy, sprzęt remontowy, sprzęt ciężki do prac ziemnych i porządkowania otoczenia oraz pomoc finansowa, gdyż wiele niezbędnych prac powodzianie nie wykonają we własnym zakresie (ponowny montaż przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwanie powalonych lub podmytych drzew, które zagrażają bezpieczeństwu). Muszą wspomagać się firmami specjalistycznymi. Szczególnie dotyczy to osób starszych i samotnych. Trwa oczekiwanie na komisje, które mają weryfikować zasadność składanych wniosków o zasiłki. Wniosków, które już kilkakrotnie się zmieniały.
Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe, gdyż potrzeby na ten moment znacznie przewyższają możliwości rodziny. Zdajemy sobie sprawę, że każdy z Państwa ma swoje problemy i potrzeby, ale za przekazanie choćby DROBNEJ KWOTY rodzina będzie bardzo wdzięczna. Z wielu drobnych gestów może się uzbierać „duża rzecz” jeżeli będzie wystarczająco dużo ludzi dobrej woli i o wielkim sercu.
Jeżeli będą mogli Państwo wesprzeć rodzinę finansowo podaję kilka możliwości:
- można zrobić przelew BLIK na telefon 605 683 874,
- można wsparcie finansowe przekazywać na konto: 45 1050 1445 1000 0023 0162 1443
- można złożyć datek do puszki (umieszczonej w sekretariacie Dziekana, pok. A111) z napisem „Pomoc rodzinie – powódź”
Jeżeli Państwo możecie przekażcie również tą informację swoim znajomym by krąg ludzi dobrej woli się powiększył!
Filmy:
https://www.youtube.com/shorts/6scgygolGRI
https://www.youtube.com/shorts/4Sw7ewveUzc
https://www.youtube.com/shorts/45FrdPJ3wa8
https://www.youtube.com/shorts/tyoXg7a9Jxo