wiertło

Inżynieria produkcji

zrekrutuj się na studia!

Studia techniczne – zostań inżynierem

Osoby z wyższym wykształceniem technicznym mają przed sobą atrakcyjne perspektywy zawodowe. Ukończenie Inżynierii Produkcji umożliwia podjęcie pracy nie tylko w przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale również w jednostkach atestacyjnych i akredytacyjnych, w instytutach naukowo-badawczych oraz w firmach konsultingowych.

absolwenci Inżynierii Produkcji

Dlaczego Inżynieria Produkcji?

Studia inżynierskie na kierunku Inżynieria Produkcji umożliwią uzyskanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności związanych z procesami i systemami produkcyjnymi. Przygotowują m.in. do: projektowania procesów technologicznych typowych dla wytwarzania części maszyn i urządzeń technologicznych, projektowania wyrobów, zarządzania procesami produkcyjnymi, udziału w pracach badawczych i rozwojowych dotyczących innowacji technicznych i organizacyjnych, udziału w pracach dotyczących doradztwa technicznego i organizacyjnego, zastosowania technik CAx w zagadnieniach inżynierii produkcji, organizowania, zarządzania i koordynowania zespołów pracowniczych.

zajęć praktycznych

absolwentów znajduje pracę po IP

Specjalności studiów I stopnia:

Inżynieria Produkcji

Techniki wytwarzania
(studia I stopnia)

Techniki wytwarzania to specjalność kształcąca inżynierów, wykorzystujących w swojej pracy komputerowo zintegrowane systemy wytwarzania. Tu nauczysz się m.in.:

  • modelowania i symulacji procesów obróbki wiórowej i ściernej,
  • budowy i eksploatacji obrabiarek i narzędzi skrawających,
  • programowania obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • projektowania procesów technologicznych obróbki,
  • zarządzania projektami przemysłowymi i systemami technologicznych baz danych,
  • nadzorowania jakości wyrobów w procesie wytwarzania.

Systemy CAD/CAM
(studia I stopnia)

Systemy CAD/CAM to specjalność kształcąca inżynierów wykorzystujących w swej pracy nowoczesne systemy modelowania komputerowego oraz obrabiarki sterowane numerycznie.

Tu nauczysz się m.in.:

  • projektowania wyrobów z wykorzystaniem systemów modelowania komputerowego CAD,
  • projektowania technologii i programowania w komputerowych systemach wspomagania wytwarzania CAM,
  • wykonywania wyrobów na obrabiarkach sterowanych numerycznie,
  • zastosowania metod inżynierii rekonstrukcyjnej (skanowanie przestrzenne, modelowanie, druk 3D),
  • projektowania form wtryskowych i wulkanizacyjnych.
sala komputerowa
Systemy jakości i współrzędnościowa technika pomiarowa

Systemy jakości i współrzędnościowa technika pomiarowa
(studia I stopnia)

Systemy jakości i współrzędnościowa technika pomiarowa to specjalność kształcąca inżynierów wykorzystujących w swojej pracy nowoczesne techniki pomiarowe i świadomych znaczenia systemów jakości w funkcjonowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw. Tu nauczysz się m.in.:

  • technik pomiarowych stosowanych w procesach wytwarzania,
  • programowania i obsługi najnowocześniejszych systemów pomiarowych,
  • organizacji i stosowania systemów jakości w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i laboratoriach pomiarowych,
  • korzystania z programów komputerowych wspomagających organizację i zarządzanie systemami jakości,
  • współrzędnościowej techniki pomiarowej z wykorzystaniem maszyn pomiarowych, systemów laserowych i fotogrametrycznych.

Specjalności studiów II stopnia:

Zarządzanie jakością – blok profilujący (wybierany na I semestrze studiów II stopnia do 31.03.br)
(studia II stopnia)

Zarządzanie jakością, gdzie nauczysz się projektowania i organizacji systemów jakości, metod komputerowego wspomagania zarządzania jakością, zasad normalizacji i certyfikacji, metod oceny dokładności pomiarów, współrzędnościowej techniki pomiarowej, będziesz miał możliwość uzyskania uprawnień pełnomocnika ds. jakości i asystenta jakości (po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A.). Przedmioty w blokach specjalnościowych: walidacja procedur i systemów pomiarowych, metody oceny dokładności pomiarów i SPC, nadzorowanie narzędzi i systemów pomiarowych.

studenci przeprowadzający doświadczenie
pracownia laboratoryjna

Zarządzanie produkcją – blok profilujący (wybierany na I semestrze studiów II stopnia do 31.03.br)
(studia II stopnia)

Zarządzanie produkcją, gdzie nauczysz się zarządzania zasobami przedsiębiorstw w cyklu życia wyrobu, planowania, organizowania, sterowania oraz kontrolowania procesów produkcyjnych oraz poznasz nowoczesne metody i techniki wytwarzania, modelowania i symulacji procesów wytwórczych. Przedmioty w bloku specjalnościowym: Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa; niekonwencjonalne technologie wytwarzania, monitoring, modelowanie i symulacja procesów obróbki

Technologie przemysłu 4.0 – blok profilujący (wybierany na I semestrze studiów II stopnia do 31.03.br)
(studia II stopnia)

Technologie przemysłu 4.0 gdzie nauczysz się podstaw efektywnej i bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń. Poznasz narzędzia monitorowania i oceny urządzeń technologicznych, metody zarządzania systemem eksploatacji w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz współczesne narzędzia oceny technologii, które umożliwiają podejmowanie optymalnych decyzji dotyczących ich rozwoju. Przedmioty w bloku specjalnościowym: analiza i ocena technologii, zarządzanie systemem eksploatacji, nadzorowanie i bezpieczeństwo systemów produkcyjnych.

Eksploatacja systemów produkcyjnych

Wybierz jakość

Kierunek Inżynieria Produkcji jest prowadzony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, który uzyskał w ostatnich dwóch ewaluacjach kategorię naukową A, w dyscyplinie „inżynieria mechaniczna”, co jest dowodem wysokiego poziomu kształcenia oraz badań naukowych.
Inżynieria Produkcji jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów dostosowanym do potrzeb i oczekiwań pracodawców oraz wymogów rynku pracy, umożliwiającym uzyskanie wiedzy z zakresu projektowania wyrobów i procesów, podstaw sterowania, eksploatacji, organizacji oraz zarządzania procesami wytwarzania.

Studia to nie tylko kształcenie

Stypendia

Zobacz rodzaje stypendiów

Akademiki

Sprawdź warunki mieszkania

Przejdź do strony warunków mieszkania

Kultura

Poznaj życie studenckie

Przejdź do strony Kultury

Sport

Rozwijaj swoje pasje sportowe

Przejdź do strony sportu

Nauka

Poznaj możliwości rozwoju naukowego

Przejdź do strony nauki

Praktyki i praca

Gdzie pracować po Inżynierii Produkcji?
Przykładowe stanowiska i miejsca pracy oferowane absolwentom kierunku IP: inżynier procesu, technologi ; specjalista ds. lean manufacturing; specjalista ds. łańcucha dostaw; specjalista ds. planowania produkcji; specjalista ds. optymalizacji produkcji; inżynier ds. jakości; kontrola produkcji; koordynacja produkcji; zapotrzebowanie techniczne

Kształcimy kadry m.in. dla: Comarch, Valeo, Philip Morris, Treko Laser, Studio 3D, PIAP, BRW, Alpha Technology, Poltra, Prorest, Stigo, Safetom, Inovamed, Atmat, Bryk

logo firmy Comarch
logo firmy Valeo

Proces i warunki

Podstawą do przyjęcia na kierunek Inżynieria Produkcji jest egzamin maturalny. Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny ustala się według wzoru:

Wzór:

W= W1 + W2

W1 to wskaźnik dla przedmiotu matematyka, liczony jest zgodnie z wzorem W1=P albo W1=2R, a P i R oznaczają liczbę punktów, odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego odpowiednio na poziomie podstawowym (P) albo rozszerzonym (R).
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

W2 to wskaźnik dla jednego z przedmiotów charakterystycznych: fizyka albo fizyka i astronomia albo informatyka, albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, liczony zgodnie z wzorem W2=2R, a R oznacza liczbę punktów (pkt), odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym albo wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacyjne w zawodzie albo wynik egzaminu zawodowego.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

Kandydat, który nie zdawał egzaminu maturalnego z przedmiotu charakterystycznego dla danego kierunku, może ubiegać się o przyjęcie na pierwszy rok studiów, otrzymując 0 punktów z tego przedmiotu.

Punkty za tytuł technika

W przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w zawodach:

technik mechanik, technik ekonomista, technik logistyk,

wskaźnik W2 może oznaczać:
1) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie zawodowym w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
liczoną wg wzoru 1pkt = 1% albo
2) w przypadku kandydatów, posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika – liczbę punktów (pkt) odpowiadającą wynikowi procentowemu (%) uzyskanemu na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, liczoną według wzoru:
0,3Wp+0,7Wpr
gdzie: Wp oznacza wynik z części pisemnej, a Wpr wynik z części praktycznej egzaminu.
Ostateczny wynik na potrzeby rekrutacji ustala się zgodnie z zasadą 1pkt = 1%.

Jeśli kandydat posiadania więcej niż jedną kwalifikację na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, pod uwagę brane są wyniki z części pisemnej i części praktycznej z tej kwalifikacji, z której kandydat otrzymał najwyższy wynik.

W1 – przedmiot obowiązkowy:

  • matematyka

lub W2 – przedmiot charakterystyczny

  • fizyka
  • fizyka i astronomia
  • informatyka

Uczymy działać z pasją

Na wydziale Mechanicznym panuje świetna atmosfera. Na zajęciach grupy studentów są zazwyczaj niewielkie, co sprawia, że wykładowcy dobrze znają studentów i traktują ich w sposób indywidualny. Studenci nie są zostawiani z pytaniami, a prowadzący chętnie udzielają dodatkowych wyjaśnień, również poza zajęciami.

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony