Absolwent Automatyki i Robotyki z 1 miejscem w konkursie Młodzi Innowacyjni!
Absolwent Automatyki i Robotyki z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej zdobył nagrodę w konkursie pt. „Młodzi Innowacyjni” za najlepszą pracę magisterską z dziedziny automatyki, robotyki i pomiarów.
Z wielką dumą informujemy, że mgr inż. Michał Garncarz absolwent kierunku Automatyka i Robotyka (obecnie doktorant w dyscyplinie inżynieria mechaniczna) zdobył I miejsce w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu „Młodzi Innowacyjni” organizowanego przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Konkurs ten, będący jednym z najważniejszych wydarzeń promujących młode talenty w obszarze automatyki i pomiarów, wyróżnia najlepsze prace dyplomowe (inżynierskie, magisterskie i doktorskie) o charakterze innowacyjnym i praktycznym.
Uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce 7 maja 2025 roku w Warszawie, podczas prestiżowej Konferencji AUTOMATION 2025, jednego z ważniejszych wydarzeń branży automatyki i robotyki w Polsce.
Mgr inż. Michał Garncarz został doceniony za swoją pracę magisterską pt. „System dostarczania urządzenia latającego przez bezzałogowy pojazd podwodny”, przygotowaną pod kierunkiem dr. inż. Marcina Malca z Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego. Projekt dotyczy zaprojektowania i implementacji systemu umożliwiającego transport bezzałogowego statku powietrznego za pomocą semiautonomicznego pojazdu podwodnego HUV, opracowanego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Opracowane rozwiązanie umożliwia wyniesienie drona nad powierzchnię wody bez potrzeby wynurzania pojazdu podwodnego, co stanowi istotny postęp w zakresie integracji technologii latających i podwodnych. Innowacyjność systemu wpisuje się w rosnące zapotrzebowanie na wykorzystanie dronów w operacjach rozpoznawczych i monitorujących.
System został zaprezentowany podczas wielu wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym, m.in. Forum Wizja Rozwoju 2023 (Akademia Marynarki Wojennej), Naukowej Sesji Mistrzów 2023 oraz festiwalu Bomba Megabitowa 3. W 2023 roku rozwiązanie zostało zgłoszone do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (numer zgłoszenia: P.444854).
„Cieszę się, że moja praca została doceniona i wyróżniona przez tak znakomite grono ekspertów. To dowód na to, że pasja, konsekwencja i doskonałe wsparcie naukowe prowadzą do realnych sukcesów” – powiedział Michał Garncarz po odebraniu nagrody.
Jego przygoda z rozpoczęła się właśnie od studiów na kierunku Automatyka i Robotyka, które – jak pokazuje ten przykład – otwierają drzwi do kariery w innowacyjnych obszarach przemysłu i badań. To kierunek dla tych, którzy nie boją się wyzwań, lubią nowoczesne technologie i chcą mieć realny wpływ na kształtowanie przyszłości automatyki, robotyki i systemów inteligentnych.
„Praca Michała to świetny przykład praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas studiów oraz efektów współpracy student–promotor. Cieszę się, że mogłem być częścią tego procesu i obserwować jego rozwój” – dodaje dr inż. Marcin Malec.
To nie pierwszy sukces absolwentów Automatyki i Robotyki w konkursie „Młodzi Innowacyjni”. W 2010 roku I nagrodę w kategorii prac magisterskich zdobyła „CyberRyba – podwodny robot mobilny”, której współautorem był Marcin Malec, w 2011 roku I nagrodę w kategorii prac inżynierskich zdobył „Gąsienicowy robot inspekcyjny R-Bot” autorstwa Jakuba Hajkusia, a w 2023 roku mgr inż. Tomasz Talarczyk zdobył II nagrodę za pracę magisterską pt. „Projekt i budowa hybrydowego pojazdu podwodnego”.
Realizacja nagrodzonego projektu była możliwa dzięki wsparciu: FutureLab, Kierownictwa Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji i Władz Wydziału Mechanicznego.
Serdecznie gratulujemy Michałowi oraz jego Promotorowi i życzymy dalszych sukcesów – naukowych i zawodowych!
Fot. M. Malec