Przystań MechaniKAFE – nowa strefa cichej nauki dla studentów otwarta!

22 kwietnia odbyła się uroczystość otwarcia nowej przestrzeni dla studentów – miejsca do relaksu, regeneracji, nauki oraz wspólnych prac projektowych.

Salka C216 (mieszcząca się na II p budynku C) wraz z funkcjonalnym wyposażeniem – duże monitory, wygodne meble zarówno do pracy jak i wypoczynku, zaplecze gastronomiczne (mikrofalówka, ekspres do kawy, czajnik) jest pod opieką Wydziałowego Samorządu Studentów. Jest dostępna dla wszystkich w godzinach od 8:00 – 20:00, z wyłączeniem dni, które są zarezerwowane na spotkania zespołów kół naukowych funkcjonujących na Wydziale.

Nazwa – Przystań MechaniKAFE – została wyłoniona w konkursie i jej autorką jest Katarzyna Kuczeła – studentka studiów niestacjonarnych kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.

Inicjatorem i pomysłodawcą powstania MechaniKAFE jest prof. Sebastian Skoczypiec – kierownik Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji:
Pomysł na stworzenie strefy studenckiej powstał w 2019 roku, bo studyjnej wizycie na Uniwersytecie w Aalborgu w Danii.

Uniwersytet w Aalborgu jest liderem wśród uniwersytetów technicznych w kształceniu opartym na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów zdefiniowanych przez otoczenie społeczna gospodarcze. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu zespołu Katedry oraz wparciu finansowemu Rektora udało się nam stworzyć namiastkę takiej przestrzeni na Wydziale Mechanicznym.

W otwarciu Sali uczestniczyli min.: rektor PK prof. Andrzej Szarata, prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer, prodziekani WM: prof. Marek Kozień, prof. PK Stanisław Walczak oraz prof. Sebastian Skoczypiec, kierownik Katedry M-06 a także licznie zgromadzeni studenci – z przewodniczącym SSPK Mateuszem Dąbrowskim, przewodniczącym WRSS – Hubertem Kołaczkowskim na czele.
Projekt wnętrza strefy dla studentów stworzyła projektantka Zofia Ziemska, prace nad stworzeniem strefy koordynowała Elżbieta Świtalska, kierownik administracyjny Katedry M-06.