Super Mentorzy – nagrody dla opiekunów projektów studenckich
9 grudnia br., podczas przedświątecznego spotkania zorganizowanego przez FutureLab PK, po raz drugi w historii Politechniki Krakowskiej wręczone zostały nagrody SUPER MENTOR. Uhonorowano nimi osoby należące do społeczności akademickiej, które w sposób wyjątkowy i wykraczający poza standardowe obowiązki, wykonują swoją pracę mentorską ze studentami grup projektowych FutureLab. Nagrody wręczył rektor PK prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata wraz z dyrektor FL Moniką Firlej.
Laureatami Nagrody SUPER MENTOR zostają naukowcy, którzy w sposób wyjątkowy i wykraczający poza standardowe obowiązki, wykonują swoją pracę mentorską ze studentami. Z doświadczenia pracowników FutureLab wynika, że grupy znajdujące się pod opieką zaangażowanych mentorów odnoszą wymierne sukcesy naukowe na arenie krajowej i międzynarodowej oraz realizują działania z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Efekty tego mentoringowego wsparcia są zauważalne i potwierdzone faktami: artykuły naukowe z udziałem studentów, zgłoszenia patentowe, nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych, a także doskonałą promocją uczelni. Na aspekt ten zwrócił również uwagę rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata. Podkreślał, że zaangażowanie mentorów grup projektowych, ich wsparcie i gotowość do działania przekłada się na znakomite, a często niezwykłe projekty realizowane przez studentów PK. Prof. Andrzej Szarata przypomniał, że działający od 2019 r. FutureLab był jedną z pierwszych w Polsce i pierwszą Krakowie tego typu jednostką na polskich uczelniach. Jej działanie opiera się mocno na kompleksowym wspieraniu kształcenia studentów w modelu Project Based Learning, a więc metodą projektów.
Jednym ze sztandarowych projektów FutureLab jest konkurs na studenckie granty. W ramach pięciu dotychczasowych edycji wsparcie otrzymało aż 109 projektów, w których pracowało lub nadal pracuje łącznie blisko 1000 studentów Politechniki Krakowskiej. Warto podkreślić, że nie tak dawno zakończył się kolejny nabór wniosków w konkursie na projekty studenckie. Wiemy już, że studenci Politechniki Krakowskiej pobili rekord pomysłowości. Złożyli aż 67 wniosków na innowacyjne projekty, które chcieliby zrealizować przy wsparciu uczelni. Jest to o 10 wniosków więcej niż rok temu. Wyniki bieżącej edycji konkursu będą ogłoszone w pierwszej połowie stycznia 2025 r.
Studenci Wydziału Mechanicznego rokrocznie zostają laureatami konkursu – więcej o ich projektach można poczytać tutaj.
Nagrodę SUPER MENTOR otrzymali:
- Dr hab. inż. Grzegorz Milewski, prof. PK (Katedra Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki). Prof. Milewski od lat wspiera studentów m.in. pomagając im w budowie biomechanicznego systemu „sztucznego pacjenta – SERCA” oraz przeprowadzenie badań nowych materiałów atrombogennych dedykowanych do bezpośredniego kontaktu z krwią. Stanowisko rozbudowywane jest wspólnie ze specjalistami z Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii oraz Instytutem Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN.
- Mgr inż. Tomasz Talarczyk (Katedra Inżynierii i Automatyzacji Produkcji). Laureat Nagrody Super Mentor zaczynał współpracę z FutureLab jako utalentowany i zaangażowany student, pracujący nad podwodnymi dronami, znanymi pod kryptonimem „Cyber Ryba”. Dziś przekazuje swoją wiedzę kolejnym rocznikom jako doktorant i dodatkowo angażuje się w popularnonaukowe działania FutureLab podczas licznych wystaw i konferencji.
- Dr inż. Krzysztof Weigel-Milleret (Katedra Pojazdów Samochodowych) – jest opiekunem grupy, która zaprojektowała Lizarda, czyli innowacyjny elektryczny pojazd dla osób poruszających się na wózkach. Osoba z niepełnosprawnością sama może wjechać do pojazdu i kierować nim bezpośrednio ze swojego wózka. Wyjazd i wjazd odbywają się przy pomocy specjalnego, pneumatycznego zawieszenia, które obniża się do poziomu zerowego stanowiąc de facto platformę podjazdową.
- Dr inż. Adam Kot (Katedra Pojazdów Samochodowych) – opiekun słynnego projektu i grupy, która pracowała nad zaprojektowaniem elektrycznego bolidu PK MechPower. Pojazd doczekał się w 2024 roku swojej premiery oraz udziału w pierwszych zawodach Formuły Student – w Rumunii i w Polsce.