TRAKO_1-768x576

Eksperci Wydziału Mechanicznego na Targach TRAKO 23

Delegacja naukowców z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu bierze udział w jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez branży kolejowej – 15 Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2023, odbywających się w Gdańsku, w dniach 19-22 września.

Dziś odbyło się Seminarium „Kształcenie kadry inżynierskiej dla branży pojazdów szynowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej”, w którym brali udział: dr hab. inż. Maciej Szkoda, prof. PK, dr Maciej Górowski, mgr inż. Bartosz Szachniewicz, dr inż. Maciej Michnej i dr hab. inż. Grzegorz Zając, prof. PK, oraz Studenci Wydziału Mechanicznego.

Prelekcji towarzyszył pokaz projektów inżynierskich Studentów, realizowanych w ramach staży przemysłowych, studiów podyplomowych „Budowa i Eksploatacja Pojazdów Szynowych” oraz projektowania pojazdów na kierunku „Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego”.

Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie kierownika Katedry dr hab. inż. Macieja Szkody, prof. PK, charakteryzujące profile kształcenia oraz współpracę z firmami i instytucjami branżowymi. Następnie dr Maciej Górowski omówił innowacyjny proces kształcenia na dualnej specjalności Inżynieria Pojazdów Szynowych. Kolejnym prelegentem był mgr inż. Bartosz Szachniewicz, który omówił „Nowoczesne narzędzia wspomagania komputerowego w kształceniu konstruktorów pojazdów szynowych”. Dalsza prelekcja wygłoszona przez dra Macieja Górowskiego, dotyczyła założeń dydaktycznych i zrealizowanych projektów na kierunku Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego w ramach przedmiotów związanych z budową i projektowaniem pojazdów szynowych. Ostatni referat wygłosił dr inż. Maciej Michnej, omawiając ofertę kształcenia na studiach podyplomowych „Budowa i Eksploatacja Pojazdów Szynowych„.

W ramach prezentacji specjalności IPS głos zabrał również inż. Jan Ruda, który omówił proces studiowania, staż przemysłowy i zrealizowany projekt inżynierski w odniesieniu do swojej obecnej pracy zawodowej w branży. Panie Adrianna Stemplińska i Alicja Strządała w ramach prezentacji kierunku IWP przedstawiły swój projekt dwupokładowego, autonomicznego tramwaju dla potrzeb transferów lotniskowych.
Spotkanie podsumował dr hab. inż. Grzegorz Zając, prof. PK.

Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej jest liderem w obszarze transportu szynowego i inżynierii pojazdów szynowych. We współpracy z Partnerami – m.in. grupą NEWAG, od 2017 r. prowadzona jest w systemie dualnym na kierunku Środki Transportu i Logistyka, innowacyjna specjalność kształcenia kadry inżynierskiej – Inżynieria Pojazdów Szynowych. Specjalność ta łączy w sobie teorię i praktykę zgodnie z oczekiwaniami przyszłych pracodawców. W ramach przedmiotów specjalnościowych studenci zdobywają wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie praktyczne z zakresu budowy, projektowania, technologii, certyfikacji, eksploatacji pojazdów szynowych, które umożliwiają im łatwe podjęcie pracy w przedsiębiorstwach związanych z transportem szynowym i innych dziedzinach gospodarki.

Według szacunków Organizatorów Targów, w 15 Jubileuszowej edycji bierze udział 600 wystawców oraz 25 tys. gości branżowych z ponad 40 krajów, a celem wydarzenia jest prezentacja najnowszych trendów, rozwiązań technologicznych, rozwoju systemów transportowych, infrastruktury kolejowej i nowości w tym obszarze, zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz na świecie.

Fot. Maciej Górowski

tekst: A. Mościcka, M. Górowski

Logo Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Logo Unii Europejskiej - Europejski Fundusz Społeczny
Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Ułatwienia dostępu:
Kontrast
Powiększ tekst
Zwiększ odstępy
Użyj czytelnych czcionek
Powiększ kursor
Podświetlenie linków
Zatrzymaj animacje
Resetuj ustawienia
Przewiń do początku strony